Strona Lenovo zhakowana przez Lizard Squad

Skandal z adware Superfish pociągnął za sobą utratę zaufania do Lenovo przez klientów firmy. Hakerzy z grupy Lizard Squad postanowili pójść o krok dalej i "zemścić" się.

Cyberwłamywacze, których najbardziej znana akcja to zablokowanie Xbox Live oraz Playstation Network, przejęli stronę Lenovo.com, a odwiedzający ją mieli okazję zobaczyć pokaz slajdów, złożony ze zdjęć wykonanych kamerką internetową, na którym pokazane były dzieci siedzące przy komputerze. Znajdował się tam także link do twitterowego konta Lizard Squad oraz drugi - do strony, gdzie napisane były nazwiska Ryan King oraz Rory Andrew Godfrey. Są to dwaj ludzie podejrzewani o bycie częścią ekipy hakerów.

Tweet hakerów z Lizard Squad (źródło: Twitter)

Tweet hakerów z Lizard Squad (źródło: Twitter)

Przejęcie trwało parę godzin, po czym strona Lenovo znów wróciła do normalnego stanu. Jak podają nieoficjalne źródła, oprócz chwilowego zagarnięcia strony Lizard Squad przejął także firmowe e-maile. Na dowód opublikował jeden, gdzie pewna pani pyta firmę o możliwość usunięcia Superfish z laptopa Yoga II, należącego do jej syna, co nie udaje się jej za pomocą przywrócenia systemu (zapewne myślała, że szkodnik przyplątał się z sieci). Pracownik pyta w wewnętrznej korespondencji z dalszym działem firmy, czy mogą dostarczyć nowy, ponieważ likwidacja dodatku spowodowała... uszkodzenia urządzenia. A więcej ciekawych, firmowych maili Lenovo ma dopiero ujrzeć światło dzienne.

Aktualizacja: 26 lutego 2015 11:44

Oficjalne oświadczenie Lenovo na temat zhakowania witryny:

"Strona internetowa firmy Lenovo została zaatakowana, wskutek czego ruch przychodzący do niej jest przekierowywany. Badamy również inne aspekty tego ataku. Reagujemy na ten incydent i przywróciliśmy już pewne funkcje naszego publicznego serwisu.

Przepraszamy za wszelkie niedogodności, z jakimi mogą mieć do czynienia użytkownicy chcący skorzystać z różnych sekcji naszej strony. Badamy zabezpieczenia naszej sieci i podejmujemy odpowiednie działania, by wzmocnić ochronę naszej strony internetowej i informacji naszych użytkowników oraz poprawić komfort korzystania z serwisu.

Współpracujemy także z innymi podmiotami w sprawie tego ataku i będziemy publikować dodatkowe informacje w miarę ich dostępności".