Strona na Facebooku – zakładanie, przekształcanie, odpinanie i wiele innych

Posiadanie profilu na serwisie Facebook to jedno, jeśli jednak potrzebujemy czegoś bardziej oficjalnego, to powinniśmy założyć za jego pośrednictwem stronę. Do czego ona służy, jak ją założyć, usunąć, opublikować, cofnąć publikację lub odpiąć od profilu? To i wiele innych wyjaśniamy poniżej.


Serwis Facebook udostępnia swoim użytkownikom wiele ciekawych opcji. Już dawno minęły czasy, gdy portal działał jedynie w oparciu o tworzenie profilu i dzielenie treści ze znajomymi. Obecnie, jest to całe centrum komunikacyjne, na którym możemy założyć zarówno konto prywatne, biznesowe czy funpage, jak również stworzyć grupę tematyczną lub dołączyć do takowej.

facebook strona

Oczywiście, wszystkie te opcje uregulowane są przez odpowiednie zapisy w regulaminie strony, których łamanie może przynieść nieprzyjemne konsekwencje, ale po kolei.

Czym jest strona na Facebooku i w jaki sposób różni się od profilu

Strona na Facebooku znacząco różni się od podstawowego profilu. Najprościej rzecz ujmując, profil to prywatne konto, które służy do publikacji i kontaktów osobistych, jak np. wrzucanie zdjęć z wakacji, konwersacja ze znajomymi czy dzielenie się zainteresowaniami.

Facebook zdjęcia z wakacji

Natomiast strona na Facebooku, wykorzystywana jest to celów biznesowych, komercyjnych lub publicznych. Oznacza to, że „strony są miejscami na Facebooku pozwalającymi artystom, osobom publicznym, firmom, markom, organizacjom i organizacjom non-profit nawiązywać kontakt z fanami lub klientami”. Rozróżnienie jest więc dość oczywiste: profil – prywatny, strona – oficjalna/służbowa.

Regulamin dotyczący stron i profili na Facebooku

Regulamin jasno określa poszczególne sprawy, dotyczące stron i profili. Po pierwsze, nie ma możliwości założenia strony bez posiadania profilu na Facebooku. Dopiero z jego poziomu można następnie stworzyć stronę, która jest automatycznie z nim powiązana (co wcale nie musi być widoczne dla innych użytkowników).

Strona na Facebooku – zakładanie, przekształcanie, odpinanie i wiele innych

Po drugie, każdy użytkownik serwisu może założyć swoją stronę (nawet więcej, niż jedną), o ile zrobi to zgodnie z regulaminem. Jednak, „jedynie upoważnieni przedstawiciele mogą tworzyć strony należące do organizacji, firmy, marki lub osoby publicznej”. Jeśli więc nie posiadasz takiego upoważnienia, to twoja strona zostanie usunięta.

Zakładanie strony na Facebooku

Zakładanie strony na Facebooku jest banalnie proste. Jaku już wiemy, najpierw musimy posiadać profil na serwisie. Gdy już takowy posiadamy, należy się do niego zalogować i przejść do strony facebook.com/pages/create. W ten sposób przejdziemy do tworzenia strony.

tworzenie strony facebook

Teraz należy wprowadzić wymagane informacje, np. nazwę strony oraz wybrać jej typ. Po dokończeniu uzupełniania, wystarczy kliknąć w lewym dolnym rogu - Utwórz stronę i gotowe. Teraz można zamieścić zdjęcia i pozostałe dane.

Facebook - przekształcenie profilu na stronę

Ewentualnie, jeśli nie chcemy dzielić czasu i zasobów, możemy przekształcić swój profil w stronę na Facebooku i mieć tzw. dwa w jednym. Jest to rozwiązanie korzystne dla prowadzących oficjalną aktywność, gdyż nie trzeba zarządzać jednocześnie dwoma nośnikami. Tym bardziej, że podczas tworzenia strony dostępnych jest znacznie więcej narzędzi, niż w przypadku zwykłego profilu osobistego.

W celu przekształcenia profilu, z jego poziomu przechodzimy do Utwórz stronę na Facebooku na podstawie swojego profilu i wybieramy – Rozpocznij.

tworzenie strony na fb

Potem, uzupełniamy poszczególne wytyczne i informacje dotyczące naszej strony. Po zakończeniu całego procesu i konfiguracji, strona zostanie automatycznie opublikowana.

Jak cofnąć publikację strony na Facebooku

Jeśli z jakichś względów nie chcemy, aby nasza strona w określonym czasie była widoczna dla innych użytkowników Facebooka, np. dokonujemy na niej rozległych zmian, możemy cofnąć jej publikację. W takim wypadku, strona będzie widoczna jedynie dla osób, które nią zarządzają.

Cofnięcie publikacji strony rozpoczynamy od naszego profilu, z którym jest ona powiązana. Znajdującą się po lewej stronie listę przesuwamy niemal na sam dół i wybieramy podpunkt Strony.

fb strona cofnięcie publikacji

Następnie, klikamy na Ustawienia na dole menu, po lewej stronie ekranu.

anulowanie publikacji

Na samej górze listy znajduje się Widoczność strony, klikamy Edytuj po prawej i zaznaczamy Cofnięto publikację strony. Wystarczy zapisać zmiany i zrobione.

fb cofnięcie publikacji strony

Aby cofnąć proces i ponownie opublikować stronę, należy powtórzyć powyższe czynności i na końcu zaznaczyć Strona została opublikowana.

Odpinanie strony na Facebooku

Jeśli chodzi o posiadanie strony na Facebooku, pojawiają się częste pytania o odpięcie strony od profilu. Niestety, nie jest to możliwe. Jak wspominałam wyżej, strona musi być bezpośrednio połączona z profilem i stworzona z jego poziomu. Nie możemy więc posiadać samodzielnej strony bez tego powiązania.

Na niektórych forach padają jednak sugestie, że jeśli chcemy odpiąć stronę, to należy stworzyć fałszywe konto. Następnie, jako zarządca naszej strony, przekazać uprawnienia do niej sobie, jako zarządcy fałszywego profilu. W konsekwencji, profil prywatny i strona będą rozdzielone. Jest jednak jeden, acz wyjątkowo istotny szkopuł.

usunięcie profilu fb

Regulamin mówi jasno, że podczas zakładania profilu na Facebooku należy podać wyłącznie prawdziwe dane. Tak więc może się okazać, że napracujemy się nad stworzeniem strony, nawiążemy kontakty, rozszerzmy zasięgi oraz zdobędziemy popularność, a następnie przekażemy ją pod jurysdykcję fałszywego konta.

Gdy tylko wyjdzie na jaw nieprawdziwość zamieszczonych na fałszywym profilu danych - wszystko pójdzie na marne, ponieważ zarówno on, jak i strona z nim powiązana zostaną automatycznie oraz permanentnie usunięte. Taki zabieg jest więc zbyt ryzykowny i w ogólnym rozrachunku niekorzystny.