Strona na piątym programie


Warto zajrzeć

www.europa.eu.int

www.formus.pl

www.astercity.net

www.metabox.pl

www.elektrim.pl

www.astercity.com.pl

www.ptk.com.pl

www.roadrunner.com

Pozostałe możliwości to łącza dzierżawione, dostęp radiowy, ale z powodu wysokich cen są one dostępne raczej dla użytkowników komercyjnych. Dla przeciętnego użytkownika odpowiedni może być dość powszechnie stosowany w niektórych krajach tzw. set top box, czyli w wolnym tłumaczeniu pudełko na telewizor. Niestety, samo pudełko nie wystarczy, musi istnieć firma, która zaoferuje odpowiedni sygnał w sieci kablowej. Była nawet próba wejścia na polski rynek Met@boxu, jednak z różnych powodów nie wróżono jej przyszłości.

Cyfrowy satelita

Co w Polsacie piszczy? W tej chwili trwają testy kanału zwrotnego. Przypomnijmy, kanał zwrotny to sposób przesyłania informacji od naszego komputera do sieci, np. e-maili, plików czy próśb o wyświetlenie żądanej strony. Zasięgnąłem informacji i upewniłem się, że kanał zwrotny to po prostu linia telefoniczna. Tak więc każdy korzystający z urządzenia Polsatu do odbioru telewizji i Internetu będzie musiał mieć linię telefoniczną. Nic nie wiadomo jednak o opłatach za tego typu połączenie.

Ciekawostką jest samo żeglowanie po zasobach World Wide Web, które będzie się odbywać na ekranie domowego telewizora. Bez jakiegokolwiek komputera, bez karty sieciowej i wszystkich tych informatycznych rzeczy, przyprawiających o ból głowy. Niezbędna do tego wydaje się przystawka, chociażby z klawiaturą do pisania e-maili czy adresów stron oraz myszka jako urządzenie wskazujące. W ten sposób telewizor skupiając członków rodziny stanie się centrum domowej rozrywki. Chociaż mogą wystąpić nieporozumienia, bo np. tato będzie chciał obejrzeć cyfrowy kanał Polsatu dla mężczyzn, mama - romantyczne telenowele, a dzieci zechcą w tym samym czasie zagrać on-line z przyjaciółmi z kreskówek.

Prawie identyczne rozwiązanie technologiczne zaproponuje Wizja TV. Odbiór danych odbywać się będzie z satelity, a wysyłanie - przez modem telefoniczny. Potrzebny jednak będzie komputer, szerokie więc upowszechnienie takiej usługi raczej nie nastąpi. Będzie to zatem alternatywa dla podłączonych do telefonu i chcących odbierać płatną telewizję cyfrową. Ciekawe, że w dekoderach Philipsa są wbudowane modemy służące do odbierania Internetu w telewizorze. Według strategii Wizji, będą one wykorzystane inaczej - do usług interaktywnych, np. pay per view.

Ostatnim wielkim na rynku jest Cyfra+, w której również trwają testy. Wprowadzenie więc usługi na skalę komercyjną nastąpi nieco później niż w Polsacie (nie udało mi się ustalić dokładnego terminu). Istotna wiadomość, jaką zdobyłem, dotyczy formy kanału zwrotnego. Przedstawiciele Cyfry ani słowem nie wspomnieli o łączach telefonicznych, można więc przypuszczać, że nie będzie chętnych do płacenia ogromnych rachunków telefonicznych.

Wg badań, pod koniec zeszłego roku 3% internautów łączyło się z siecią przez telewizję kablową. Oceniając ich liczebność na podstawie innych badań, są to 2 mln osób. W ten sposób dochodzimy do śmiesznie niskiej wielkości 60 tys. abonentów kablówek.