Strona na piątym programie


Gracze na polskim rynku

Set top boxy są często stosowane w Wielkiej Brytanii

Set top boxy są często stosowane w Wielkiej Brytanii

Pierwsza była warszawska Aster City. Obecnie oferuje 62 kanały, z czego prawie połowę w języku polskim. Do tego 29 stacji radiowych. Najważniejsza dla nas jest możliwość podłączenia się do Internetu przez modem kablowy. Dzięki tej usłudze dostajemy 30 MB przestrzeni dyskowej na własną stronę WWW oraz 5 kont poczty elektronicznej.

Taka przyjemność kosztuje 599 zł za instalację (obejmuje doprowadzenie kabla do lokalu i w zależności od rodzaju sieci w budynku modem kablowy HFC lub zwyczajne gniazdko sieciowe; ale karta sieciowa do komputera już we własnym zakresie) oraz comiesięczny abonament 80 zł, jeśli płaci się również dodatkowe pieniądze za pakiet telewizyjny. Jeśli zaś chcemy w Aster City mieć jedynie dostęp do Internetu i żywimy nadzieję na zaoszczędzenie na kablówce, nieco się rozczarujemy. Taki wariant wyceniono na 100 zł.

Żeby nie było złudzeń, ACN nie może określić prędkości transmisji i tłumaczy to następująco: ...prędkości przesyłania danych nie można jednoznacznie dokładnie określić, bo zależy od tego, skąd się odbywa i czy po drodze nie ma wąskich gardeł. Niemniej na podstawie prowadzonych obserwacji oraz opinii abonentów ocenia się, że prędkość na modemach kablowych może być nawet kilkakrotnie większa w porównaniu z tradycyjnymi analogowymi... Rzeczywiście, doświadczenia użytkowników potwierdzają to twierdzenie. Barierą staje się raczej wydajność serwera, z którego pobieramy dane, a nie - jak w przypadku modemów telefonicznych - ograniczenia naszego podłączenia do sieci.

Od początku roku najwięksi gracze dążą do przejęcia znaczących udziałów rynku. Finalizują więc kolejne wykupy i przejęcia przedsiębiorstw. Między innymi Aster City została przejęta przez Elektrim, mocno angażujący się w przedsięwzięcia internetowe. Właściwie można pokusić się o stwierdzenie, że o tej transakcji przesądziła ćwierćmilionowa rzesza abonentów Aster City. Ostatnio spółka pochwaliła się 2,5 mln abonentów telefonii komórkowej, stacjonarnej i telewizji kablowej. Wszystkie te wyniki są oczywiście realizowane przez podmioty zależne, jak np. Aster City Cable, El-Net, NASK, PTK Era GSM. Ostatnio pojawił się dawno oczekiwany w Polsce produkt - zintegrowany pakiet "el", zawierający usługi internetowe, telewizję oraz telefonię stacjonarną.

Kolejnym gigantem jest Polska Telewizja Kablowa wykupiona w zeszłym roku przez holenderską firmę UPC. Oprócz sieci kablowej z ponad milionem abonentów (pierwsze miejsce w kraju), UPC ma też satelitarną telewizję cyfrową Wizja TV. W sumie holding zainwestował już w Polsce ponad 1 mld USD. W pierwszej kolejności dostęp do zintegrowanych usług otrzymają mieszkańcy Warszawy i Krakowa, jednak będzie to dopiero pod koniec tego roku lub w pierwszym kwartale przyszłego. Niestety, na harmonogram musimy jeszcze poczekać. Dostęp do Internetu ma być realizowany przez firmę Chello Broadband, europejskiego providera szerokopasmowego Internetu.

Jak wygląda to technicznie?

Z telewizją sprawa jest w miarę prosta. Otóż operator otrzymuje sygnał z satelity i przesyła go dalej kablem. Wraz z nim miesza dane z Internetu uzyskane ze stałego (i dość dobrego) podłączenia i rozsyła tę skompilowaną informację do abonentów. Można zapytać: jak to wszystko mieści się w jednym cienkim kablu? Wystarczy jednak prosta znajomość praw fizyki i nieco wiedzy technicznej. Otóż jak powszechnie (albo i nie) wiadomo, sygnał telewizyjny w kablu nadawany jest w paśmie od 100 do 900 MHz, przy czym każdy kanał zajmuje 8 MHz. W ten sposób otrzymujemy w przeciętnym kablu koncentrycznym do 100 programów. Lecz oto pojawia się zmiana, zamiast jednego z programów można przesyłać dane. Możliwe jest to dzięki standardowi DOCSIS (Data Over Cable System Interchange Specification). Maksymalna prędkość takiej transmisji wynosi 38 Mb/s.