Strona w budowie

Sam możesz wybrać narzędzia potrzebne do zaprojektowania strony internetowej. DIGIT przedstawia programy do tworzenia stron WWW.


Sam możesz wybrać narzędzia potrzebne do zaprojektowania strony internetowej. DIGIT przedstawia programy do tworzenia stron WWW.

Narzędzia do tworzenia stron WWW coraz lepiej dostosowują się do potrzeb użytkowników. Zmienia się również rola strony WWW w kreowaniu wizerunku firm. Dbanie o właściwy wygląd stron nie jest już tylko zadaniem działu IT, lecz powoli przekształca się w jeden z podstawowych środków strategii marketingowej i komunikacyjnej firmy. Dlatego w coraz większym stopniu narzędzia do tworzenia stron WWW muszą być profesjonalne.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie?

<font color="red">Wbudowane funkcje FTP: Czy łatwo wysłać stronę do serwera i czy można ją edytować zdalnie?

<font color="red">DHTML: Czy da się wykorzystać DHTML?

<font color="red">XML: Czy obsługiwany jest język XML?

<font color="red">Udostępnienie bazy danych: Czy możliwe jest publikowanie danych z Accessa, Excela lub z programów innych przez ODBC?

<font color="red">Zarządzanie dodatkami strony: Czy możesz przeglądać obrazki i dowiązania w edytorach zewnętrznych?

<font color="red">Sprawdzanie linków: Czy hyperlinki są w porządku?

<font color="red">Sprawdzanie składni: Czy kod HTML jest poprawnie generowany?

<font color="red">Podgląd kodu: Czy masz dostęp do kodu HTML i czy można dokonywać w nim zmian?

<font color="red">Podgląd strony z możliwością edycji: Czy pracując w trybie WYSIWYG jest możliwa edycja strony, czy ten tryb pracy daje jedynie możliwość podglądu?

<font color="red">Praca zespołowa: Czy program umożliwia pracę zespołową nad serwerem, uwspólniając źródła i katalogi z plikami projektu?

<font color="red">Podgląd w zewnętrznej przeglądarce: Czy możesz przeglądać (tworzone przez siebie strony) w zewnętrznej przeglądarce, takiej jak Netscape lub Internet Explorer?

<font color="red">Możliwość dodawania rozszerzeń: Czy istnieje możliwość dołączania zewnętrznych rozszerzeń?

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie odpowiedniego narzędzia, powinniśmy odpowiedzieć sobie na dwa pytania. Po pierwsze, jak zamierzamy wykorzystać kod HTML; czy będziemy stosować zupełnie surowy kod, czy też nieco przetworzony? Po drugie, jak bardzo chcemy mieć nowoczesne technologie?

Istnieją odpowiednie narzędzia dla osób początkujących lub grafików, zainteresowanych wyłącznie procesem kreacji, którzy nie chcą mieć do czynienia z kodami HTML. Pakiety takie, jak Adobe GoLive, Macromedia Dreamweaver, SoftPress Freeway i NetObject Fusion są przeznaczone dla tych właśnie użytkowników. Szczególnie Freeway jest odpowiedni dla osób, zajmujących się projektowaniem, które nie mają przygotowania technicznego, ponieważ kod jest niedostępny dla użytkownika.

Chociaż na pierwszy rzut oka znaczniki kodu mogą odstraszać, to jednak opanowanie podstaw HTML-a daje większe możliwości. Narzędzia, takie jak GoLive i Dreamweaver, umożliwiają przełączanie się pomiędzy wyświetlaniem kodu HTML a podglądem strony.

Jeśli jesteś biegły w programowaniu przy użyciu języka HTML, możesz projektować strony WWW używając jedynie prostego edytora. Jednakże bogatsze wersje edytorów, takie np. jak HomeSite, HoTMetal Pro i BBEdit umożliwiają tworzenie stron w kodzie HTML przy jednoczesnej dbałości o szczegóły (np. sprawdzanie składni).

Do zastosowań w biznesie są używane głównie dwa programy: Microsoft FrontPage oraz NetObjects Fusion. Przyciągają one użytkowników spójnymi stylami i wzorcami, a dodatkowym atutem jest łatwość budowy strony. Wadą takiego podejścia jest ograniczenie się do określonych technologii oraz konieczność dokonywania niezbędnych zmian wyłącznie przy użyciu zaawansowanych narzędzi.