Strona za grosik

Budowa serwisu WWW z wykorzystaniem bezpłatnie oferowanych usług i modułów.


Jak sprawnie, szybko i bez ponoszenia dużych kosztów stworzyć własny serwis WWW.

Podstawowym warunkiem osiągnięcia sukcesu w Sieci jest dobrze wykonany, zarówno pod względem estetycznym, merytorycznym, jak i funkcjonalnym serwis WWW. Samo stworzenie takiego serwisu jednak nie wystarczy. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze jest utrzymanie go – częsta aktualizacja informacji oraz dbanie o to, by użytkownicy po jednorazowych odwiedzinach nie postanowili szukać informacji czy rozrywki gdzieś indziej.

Wiele osób uważa, że uruchomienie „porządnej” witryny internetowej wymaga dużych nakładów pracy i pieniędzy. W obiegowej opinii konieczny jest zakup drogiego oprogramowania do projektowania stron WWW (lub, co jeszcze bardziej zwiększa koszty, skorzystanie z usług jednej z wielu firm specjalizujących się w tego rodzaju usługach). Zarezerwowanie domeny i wykupienie odpowiedniej ilości miejsca na serwerze też nie należy do tanich przyjemności. Można jednak, przynajmniej częściowo, ominąć te ograniczenia i stworzyć własny serwis WWW (i to zawierający wiele zaawansowanych funkcji) bardzo niewielkim kosztem.

Dysponując dużymi pieniędzmi, można zlecić wykonanie całego serwisu specjalistom, którzy zwykle oferują wszystkie konieczne do tego celu usługi – od rejestracji domeny przez rezerwację miejsca na serwerze, do umieszczenia na nim serwisu i zapewnienia odpowiedniej oglądalności. Jeżeli jednak chcesz stworzyć serwis WWW stosunkowo niewielkim kosztem, to musisz być przygotowany na to, że będziesz to robił sam i że będzie to od Ciebie wymagało nieco wysiłku.

Software

Zacznijmy od niezbędnego oprogramowania. Jeżeli jesteś zaawansowanym użytkownikiem Internetu i niejedna strona WWW wyszła już spod Twojej myszki, to w zupełności wystarczy Ci wchodzący w skład systemu Windows Notatnik lub jakikolwiek inny edytor tekstu. Wykorzystanie tak prostego narzędzia wymaga jednak od użytkownika bardzo dobrej znajomości HTML, JavaScript, czy CSS. Jak nietrudno się domyślić większość domorosłych twórców witryn internetowych wybierze raczej oprogramowanie nie wymagające tak wielkich umiejętności.

Jednym z takich programów jest CoffeeCup <HTML> Editor, dostępny w wersji 9.0 na serwerze FTP PC World (www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/0176.html). Kuszącą, przynajmniej pod względem kosztów, propozycją, jest też skorzystanie z FrontPage Express, wchodzącego w skład systemu Windows 98, lub Netscape Composera, znajdującego się w pakiecie wraz z przeglądarką Netscape. Godne polecenia są też takie aplikacje jak: HomeSite, Pajączek, czy HotDog (wszystkie do pobrania z naszego serwera FTP). Programy te oferują za bardzo rozsądną cenę (lub za darmo, jak w przypadku Netscape Composera), wydajność i zakres funkcji w zupełności wystarczających do stworzenia dość rozbudowanego serwisu WWW.

Warto też wspomnieć o kreatorach stron WWW, oferowanych przez największe portale, udostępniające także miejsce na strony WWWW na własnych serwerach. Jeżeli skorzystałeś z możliwości umieszczenia swojego serwisu np. w Wirtualnej Polsce, Onecie, czy Interii, to możesz też zaprojektować swoją witrynę za pomocą specjalnych systemów - kreatorów, umożliwiających stworzenie jej dosłownie w kilka minut.

Typowy kreator stron WWW oferuje zwykle do wyboru co najmniej kilka gotowych szablonów witryn. Jedyne, co musisz zrobić, to uzupełnić je o treść i ewentualnie podmienić pliki graficzne. System sam zatroszczy się o to, aby Twoja strona wyglądała schludnie i przejrzyście. Nie możesz jednak liczyć na to, że za pomocą takiego kreatora stworzysz bardzo rozbudowany serwis.

Gdzie umieścić stronę

Zanim przystąpisz do projektowania serwisu, powinieneś zorientować się, jak dużą przestrzeń dyskową na serwerze będziesz mógł wykorzystać. O ile w przypadku komercyjnych kont WWW oferowanych przez dostawców usług internetowych problem taki praktycznie nie istnieje (oczywiście poza kosztami rosnącymi wraz ze wzrostem ilości zarezerwowanego na dysku ISP miejsca), to firmy oferujące darmowe konta WWW zwykle ograniczają ilość miejsca udostępnionego dla pojedynczego użytkownika. Na szczęście firm takich działa już w naszym kraju dość dużo, więc każdy powinien znaleźć serwer odpowiadający jego potrzebom. Do najpopularniejszych serwerów, na których można umieszczać prywatne witryny należą: poland.com, polbox.com, republika.pl, kki.net.pl, strony.wp.pl, czy silesianet.pl. Serwisy te oferują różną ilość miejsca (od 2 MB na Polbox.com do 30 MB na www.obywatel.pl). Najczęściej jedyną ceną, jaką będziesz musiał zapłacić za możliwość korzystania z przestrzeni dyskowej takiego serwisu jest konieczność umieszczenia na Twojej stronie bannera reklamowego.

Najpopularniejsze serwisy oferujące darmowe konta WWW

adres serwisu

pojemność konta

zalety

wady

www.polbox.pl

2 MB

brak pierwszy polski serwis tego typu, konieczność umieszczenia na stronie bannera reklamowego; mała pojemność konta
www.hg.pl

25 MB

duża pojemność konta konieczność umieszczenia na stronie bannera; ograniczenie łącznej wielkości plików multimedialnych umieszczonych na serwerze do 6 MB; wolny serwer
http://free.of.pl

15 MB

możliwość zarezerwowania aliasu domeny konieczność umieszczenia na stronie bannera
www.republika.pl

6 MB

obsługa SSL konieczność umieszczenia na stronie bannera; okno pop-up przy każdorazowym otwarciu strony
www.sliesianet.pl

25 MB

duża pojemność konta konieczność umieszczenia na stronie bannera
www.obywatel.pl

30 MB

duża pojemność konta; obsługa SSL; możliwość umieszczenia serwisu WAP utrudnione umieszczanie strony na serwerze (wymagany dedykowany program); formularz rejestracyjny działa tylko w MSIE 5+ lub Netscape 6
http://strony.wp.pl

5 MB

brak mała pojemność konta
www.terramail.pl

20 MB

spora pojemność kona ograniczenie liczby umieszczonych na serwerze plików (max 900); konieczność umieszczenia na stronie buttona reklamowego
www.free.net.pl

10 MB

konto shell konieczność umieszczenia na stronie bannera
www.poczta.pnet.pl/

20 MB

brak dość wolny serwer