Strony WWW

Strony zaprezentowane w tym zestawieniu, powinny przybliżyć nam amerykański rynek rozrywki.

http://www.videobusiness.com

Wizualnie serwis nie jest zbyt atrakcyjny, dzięki temu jednak zyskuje na przejrzystości i prędkości ładowania. Pod względem informacyjnym - jeden z najlepszych.

Zainteresowani koniunkturą na amerykańskim rynku wideo i DVD, powinni na bieżąco śledzić tę stronę. Video Business jest bytem sieciowym związanym z elektronicznym wydaniem jednego z najpoważniejszych magazynów o showbiznesie, czyli "Variety". Na stronie znajdziemy przede wszystkim najnowsze wiadomości, anonsy studiów filmowych, trendy rynkowe, ogólnie wiadomości, czasami skomentowane. W związku z tym najciekawsze są informacje, dotyczące najlepszych wydań w danym formacie. Poza tym przyjazną opcją jest przewodnik po nowych edycjach. To ciekawe źródło informacji dla kupujących. Na tej stronie nie mogło, oczywiście, zabraknąć zapowiedzi i premier. Pod względem merytorycznym bardzo dobrze skategoryzowane jest zestawienie odnośników. Sekcja komentarze (Commentary) zmienia się rzadko, ale warto tu zaglądać, jest to bowiem lektura arcyciekawa dla zainteresowanych bezpośrednio tematyką i wszystkich nabywców płyt DVD oraz kaset wideo. Wydarzenia (Events) mnie osobiście nie zafascynowały, bo mówią o rzeczach tak odległych, że aż szkoda na nie czasu. W galerii fotosów znajdziemy natomiast kilka obrazków z życia redakcyjnego na wesoło. Konkursy (Contest) - no cóż nie wziąłem udziału, jakoś nie wierzę w wygraną, a jeśli nawet to czekanie miesiąc na przesyłkę nie bardzo mnie interesuje. Istnieje możliwość pełnej subskrypcji Video Business, co daje o wiele lepszy ogląd sytuacji, strona bowiem - jakkolwiek by na to patrzeć - ogranicza się głównie do wiadomości. Układ jest na tyle przejrzysty, że nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem potrzebnych informacji. Gdyby jednak ktoś się zgubił, ma do dyspozycji narzędzie wyszukujące.

http://www.showbizdata.com

Jeden z najlepszych serwisów poświęcony szeroko rozumianemu rynkowi rozrywki, z bogatą zawartością. Dla profesjonalistów.

Serwis ShowBiz Data jest fachowym zestawieniem informacji dla profesjonalistów, zajmujących się rynkiem rozrywkowym. W związku z tym gros działów obudowanych jest płatnymi subskrypcjami. Jednak nawet elementy darmowe mogą posłużyć wnikliwej analizie filmowego rynku amerykańskiego. Są tu np. pokazane udziały studiów filmowych skategoryzowane według kilku podstawowych pojęć, jak czas, liczba tytułów, obroty itp. Jest to też jeden z niewielu serwisów, podających dzienny wzrost oglądalności, dzięki czemu można śledzić swoistą giełdę tytułów i grę dystrybutorów. Mamy tu też kilka rodzajów zestawień typu Box Office. Sekcja wiadomości zajmuje się showbiznesem od strony stricte finansowej. Dla znudzonych statystykami, wyścigiem superprodukcji o miejsce w rankingu i przepływem kapitału, pozostają i prezentacje większości graczy rynkowych. ShowBiz Data daje bardzo dobry ogląd sytuacji, zawiera też ciekawą informację wyjściową dla zainteresowanych tą branżą. Niestety, za szczegółowe, wartościowe informacje opracowywane dla profesjonalistów trzeba płacić. Cóż więc pozostaje - zająć się swą karierą na poważnie i zamówić listę ofert pracy. Polecam tę stronę, szczególnie ze względu na możliwość obserwacji rynkowych zachowań przemysłu filmowego w aspekcie, o którym często zapominamy idąc do kina. Dla wszystkich poszukujących wyczerpujących informacji i zdolnych za nie zapłacić jest to jedno z lepszych źródeł, dlatego strona ta powinna mieć odnośnik w Ulubionych. Dla mniej zainteresowanych tematyką wystarczy zajrzenie na nią od czasu do czasu.

http://www.mrshowbiz.go.com

Bogata grafika i profesjonalna, choć nieco ograniczona zawartość sprawia, że od czasu do czasu warto odświeżyć tę stronę.

Szanowny Mr. Showbiz znajduje się w grupie serwisów z rozszerzeniem "go", a więc należących do Disneya. Utrzymany w nowoczesnej, przyjemnej stylistyce zajmuje się głównie bieżącymi informacjami o wszelkich aspektach biznesu filmowego. W przeciwieństwie jednak do pozostałych opisywanych serwisów, kładzie duży nacisk na szeroko rozumianą rozrywkę. Mówi na przykład, kto zagra, za ile i u kogo albo dlaczego tego nie zrobi. Czasami wchodzi w ton lekko plotkarski, choć nawet w tym przypomina profesjonalistę z branży, któremu od czasu do czasu wymsknie się złośliwa uwaga. Poza tym znajdziemy w serwisie wywiady z ludźmi filmu i filmowe. Z danych rynkowych są głównie Box Office, wyniki sprzedaży DVD, zapowiedzi premier i dotyczące ich komentarze. Mr. Showbiz traktuje zatem lżej sprawy showbiznesu, analizując rynek bardziej pod kątem widza. Dział poświęcony DVD jest przejrzysty w swej konstrukcji. Poza zapowiedziami i zrecenzowanymi nowościami, są tam opinie ludzi z branży o najbardziej lubianych filmach na DVD. Dla koneserów znajdzie się też spora dawka klasyki. Witryna sprawia przyzwoite wrażenie, choć na mój gust mogłaby prezentować więcej trendów i danych statystycznych. Chociaż brakuje jej nieco polotu, trzeba jednak przyznać, że jest zorientowana w branży i na kilka tygodni przed premierą prognozuje sukces lub klapę danej produkcji (jest w tym naprawdę dobra!). Przeglądając archiwa i porównując je z raportami Box Office, aż dziw bierze, że producenci zachowali się jakby nie przewidzieli i nawet nie przeczytali o czekającej ich katastrofie. Moim zdaniem, to rzetelnie przygotowywany kawałek showbiznesu z "ludzką twarzą".