Strony WWW oceniamy w... 50 milisekund

Internauci oceniają jakość niewidzianych wcześniej stron WWW w 50 milisekund - dowiedli naukowcy z Carleton University w Kanadzie. Członkowie zespołu badającego reakcje internautów przyznają, że sami byli zaskoczeni takim wynikiem, ponieważ spodziewali się, że pierwsze ocenianie strony trwa co najmniej 10 razy dłużej.

"Z naszych badań wynika, że przeciętny internauta potrzebuje ok. 50 milisekund by ocenić czy dana strona mu się podoba, czy nie. Oznacza to, że projektanci stron mają zaledwie jedną dwudziestą sekundy na zrobienie na użytkowniku dobrego wrażenia" - czytamy w raporcie opublikowanym w magazynie "Behaviour & Information Technology".

W badaniu brały udział dwie grupy internautów - członkowie pierwszej z nich mogli do woli oglądać ocenianą stronę WWW. Osobom przypisanym do drugiej grupy wyświetlano je tylko na 50 milisekund. Później wszystkich poproszono o krótkie opinie na temat prezentowanych stron. Okazało się, że opinie członków obu grup były właściwie identyczne - większości badanych podobały się te same strony.

Naukowcy podkreślają, że wyniki ich badań stanowią bardzo cenną informację dla projektantów stron WWW. Okazuje się bowiem, że jeśli internauta uzna, że dana strona mu się podoba, to życzliwiej będzie oceniał jej zawartość merytoryczną. Jeśli pierwsze wrażenie będzie negatywne, to bardzo prawdopodobne jest, że źle oceniona zostanie również zawartość strony. Według naukowców z Carleton University wynika to z faktu, że lubimy mieć rację - jeśli więc początkowo oceniliśmy jakąś stronę pozytywnie, to będziemy chcieli potwierdzać tę decyzję - odwiedzając ją w przyszłości. Jeśli zaś strona będzie w naszej opinii brzydka, to bardzo prawdopodobne jest, że już na nią nie zajrzymy (niezależnie od jej zawartości).