Strony internetowe

Trzy opisane poniżej serwisy internetowe poświęcone są DVD, z czego dwa więcej mówią na temat technologii zapisu DVD+RW.

!http://www.dvd.hoga.pl

Trailery, wygaszacze i możliwość dodawania własnych komentarzy

Pierwszym i chyba najważniejszym składnikiem serwisu są aktualności. Podzielone na trzy branże: filmowe, sprzętowe i programowe. W filmowych jak zwykle informacje o planowanych wydaniach na płytach. Sprzętowe pojawiają się rzadko, programowe to tylko krótki opis nowej wersji DVD Genie i możliwość jego ściągnięcia. Bardzo uciążliwe jest w newsach powracanie do strony głównej, a nie do podstrony z rodzajami wiadomości, które sobie wybraliśmy. Dlatego lepiej używać przycisku "wstecznego" naszej przeglądarki. Inna sprawa, że link ze strony głównej prowadzi nas do miejsca, gdzie wiadomość jest dokładnie taka sama jak wcześniej.

Bardzo przydatnym działem jest "Informator", wprowadzający rzetelnie w świat cyfrowych płyt - od podstaw technicznych, poprzez kody regionalne i sposoby ich obejścia, odnośniki do wytwórni filmowych, dystrybutorów i oficjalnych stron filmów. W sekcji "download" znajdziemy 6 trailerów. Ponadto 14 odtwarzaczy programowych, 2 kompozycje pulpitu ("Jurassic Age" i "Piąty element") oraz 6 wygaszaczy ekranu (najpopularniejszy okazał się "Gladiator" z 270 ściągnięciami).

Całkiem miłym urozmaiceniem strony jest lista najpopularniejszych filmów. Przypadła mi do gustu szczególnie dlatego że dwoma swymi głosami (jeden na "+", drugi na "-") udało mi się zmienić kolejność pozycji na liście. Po prawej stronie ekranu, na samej górze, kilka nowości płytowych. Wszystko zgrabnie opisane, ze zdjęciem okładki i fotosami z filmu. Poniżej konkursy z filmami do wygrania (ostatnio Erin Brockovich i U-571), rozwiązania poprzednich konkursów, sonda. W dziale "hardware" na razie tylko dwie firmy: Sony i Samsung. Kilka modeli z krótką charakterystyką, niestety zamiast zdjęć, tylko małe czerwone krzyżyki. W każdym miejscu serwisu można dodawać swoje komentarze, które od razu pojawiają się na stronie, przez co frajda jest niezmierna.

!http://www.dvdrw.com

Multimedia, wywiady, technika - dla miłośników DVD+RW

Serwis "DVD+RW Alliance", mający za zadanie rozpowszechniać informacje o tym standardzie. Trzeba przyznać, że doskonale pełni swoją funkcję. Możemy dotrzeć do dokładnych materiałów o każdym z członków grupy i jego związkach z DVD. Co więcej, podano również korzyści wynikające z przynależności do aliansu. Jeśli ktoś przekona się, że "w kupie raźniej", może wypełnić deklarację członkowską on-line. Autorzy zapewniają, że odezwą się w ciągu 2-3 tygodni.

Dla wahających się nad wyborem formatu (sprzętu) zamieszczono prezentację porównującą DVD-RAM, DVD-RW oraz oczywiście DVD+RW. Wynika z niej niezbicie przewaga tego ostatniego. Ponadto wiadomości o korzyściach współpracy z licencjonowanymi firmami oraz warunki udzielania licencji. Nie może oczywiście zabraknąć wyczerpującej specyfikacji technicznej nowego standardu zarówno w postaci HTML, jak i plików PDF. Na koniec 10 najczęściej zadawanych pytań, rzecz jasna z odpowiedziami.

Oprócz tego trochę multimediów dla osób o sztywniejszym łączu. Szefowie przedsiębiorstw (HP, MMP, Philips) wchodzących w skład aliansu wypowiadają się na temat swego ulubionego formatu (wypowiedzi pochodzą z targów Comdex 2000). Dla nielubiących oglądać starszych panów przygotowano również wersje wyłącznie audio. Pełen wybór.

!http://www.ce.philips.com/dvdrw

Specjalistyczny serwis techniczny dla ludzi szukających konkretów

Serwis Philipsa, dotyczący najnowszych rozwiązań oferowanych przez tę firmę w dziedzinie DVD+RW. Informacje podzielone są na: ogólne informacje o formacie, szczegółowe dane techniczne, informacje o sprzęcie, testach z udziałem 25 użytkowników z różnych krajów (Polska nie będzie reprezentowana) oraz konsultacje z ekspertem.

Ciekawostką na stronie jest nagrywarka Philipsa, oczywiście obsługująca DVD+RW, którą możemy sobie obracać na ekranie, są też widoki menu ekranowego wraz z opisem. Ponadto wywiad ze specjalistą, głównym technologiem holenderskiego koncernu. Serwis bardziej wart odwiedzenia ze względu na swój wygląd i koncepcję niż na wartość informacyjną, szczególnie jeśli wcześniej zapoznano się ze stronami www.dvdrw.com. Niemniej jednak zdjęcie odtwarzacza nie jest łatwe do upolowania w sieci.