Strony internetowe

Przegląd produktów jak i sklepy internetowe są wspaniałym sposobem na poznanie i odnalezienie odpowiedniego sprzętu.


!http://www.to.czy.to

Dużo sprzętu, porady, jak kupować, działy tylko dla firm z branży RTV. Największy mankament: brak zdjęć.

Bardzo gustowna strona powitalna, z logo firmy oraz migającymi urządzeniami RTV, zaprasza do dwóch działów: "internetowego serwisu branżowego" i "emarketplace branży agd-RTV". Emarketplace, czyli elektroniczna platforma handlu sprzętem, przeznaczona jest tylko dla firm z branży. Nie dane nam będzie pobuszować, ponieważ strony zabezpieczone są hasłem. Dla zwykłych zjadaczy chleba dostępna jest druga część - serwis branżowy. W nim znajdują się opisy ponad 11 tys. produktów i wykaz około 2 tys. sklepów oraz punktów serwisowych.

Produkty podzielono na kilka kategorii: AGD, RTV, sprzęt biurowy, narzędzia i elektronarzędzia. O ile pralki, wyposażenie kuchni czy elektronarzędzia nie zaciekawią większości kinomanów, o tyle komputery czy telefony mogą wzbudzić większe zainteresowanie. W dziale zatytułowanym RTV dwie kategorie będą szczególnie interesujące: "telewizory i magnetowidy" oraz "kino domowe". W tej ostatniej znajdziemy kolejne podkategorie: głośniki, odtwarzacze oraz subwoofery. Wyszukiwarki doprowadzą nas do celu.

Kilka zastrzeżeń: zbyt wiele podkategorii, co w praktyce przekłada się na niekończące się klikanie, a w rezultacie i na liczbę (czytaj: koszt) ładowanych stron. Po drugie, i chyba najważniejsze, nie ma w "to czy to" fotografii. Co da nam poznanie ceny i parametrów technicznych, jeśli nie będziemy mogli zobaczyć opisywanego głośnika czy innego interesującego nas sprzętu? To pytanie do twórców strony. Nie brak natomiast wskazówek, jak kupować - i to w przypadku każdego rodzaju sprzętu. Czasem zdarzy się również ciekawy felieton. Pewnym nietaktem jest zamieszczenie relacji z Audio Show'99.

!http://www.activebuyersguide.com

Szczegółowy przewodnik po świecie elektronicznych urządzeń. Mnóstwo konkretnych porad.

Jak sama nazwa wskazuje, poradnik dla kupujących. Zakres oferowanych porad jest znacznie szerszy od "to czy to". Obejmuje nawet tak egzotyczne dziedziny, jak finanse osobiste, sport i rekreacja, usługi online, produkty dla dzieci i samochody. Wybierając "electronics" albo "home theater", przechodzimy do konkretów. Tu kolejny podział na: głośniki centralne, subwoofery, systemy oraz dodatki do kina domowego.

W wyszukiwarce konkretnych modeli możemy wpisać: markę urządzenia, maksymalny pułap cenowy, format dźwięku i inne. Zwykle dostępne są zdjęcia wybranych modeli oraz opinie użytkowników i ekspertów.

Dla mniej obeznanych z tematem stworzono odpowiedni niezbędnik, ułatwiający podjęcie właściwej decyzji. Możemy w nim poczytać nie tylko o najważniejszych funkcjach sprzętu, ale również po ich zaznaczeniu w kilku krokach dojść do najlepszego (wedle podanych kryteriów) zakresu urządzeń. Po wpisaniu kilku danych osobowych otrzymujemy tabelkę z proponowanym sprzętem. Klikając w odpowiednie miejsce, dowiadujemy się, gdzie to cudo kupić. Jeśli mieszka się w Polsce, w grę wchodzą tylko sklepy internetowe.

!http://www.electronicsemall.com

Duży wybór modeli po wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Możliwość zwrotu towaru w ciągu siedmiu dni.

Serwis jest internetowym oddziałem jednego z największych amerykańskich hurtowników sprzętu. Pewnie dlatego oferowane ceny różnią się niekiedy od konkurencji o kilkanaście procent (oczywiście na korzyść kupującego).

Strona powitalna prezentuje najnowszy sprzęt audio-wideo. Po wejściu w kategorię "DVD player" ukazuje się lista 13 firm, których produkty dostępne są w sklepie. W ofercie Panasonica znajduje się 12 urządzeń, wśród nich aż 5 to tzw. portable, czyli sprzęt przenośny. Najtańszy DVD-LV60 z pięciocalowym ekranem jest do nabycia już za niecałe 542 USD. Niestety, miłośnicy Philipsa znajdą tylko jeden model (DVD711) za 170 USD. Oczywiście, przy każdym urządzeniu znajdują się zdjęcia oraz opis z ceną - normalną (w innych sklepach) oraz tą, nazwijmy to, hurtową. Przykładem dla naszych przedsiębiorców internetowych może być polityka zwrotów realizowana przez ten sklep. Każdy ma prawo oddać towar w ciągu 7 dni.