Stronygratis.pl - witryny dla opornych

Internetowy kreator stron WWW, adresowany przede wszystkim do osób, które nie dysponują specjalistyczną wiedzą ani doświadczeniem w tego typu publikacjach.

Informacje: www.stronygratis.pl Cena: bezpłatny Ocena: 7,0

Serwis proponuje inną niż w klasycznych edytorach HTML i kreatorach online taktykę działania. Tu, aby stworzyć i udostępnić w Sieci stronę, nie trzeba nic wiedzieć o składni języka HTML, stylach CSS czy kontach FTP. Cały proces edycji jest realizowany za pomocą przeglądarki. Wystarczy tylko założyć konto i po zalogowaniu poskładać stronę z gotowych elementów. Uwaga: podczas rejestracji najlepiej od razu wymyślić taką nazwę, aby nawiązywała do tematyki strony, gdyż będzie ona potem stanowić trzon jej adresu internetowego. Adresy są tu bowiem tworzone według schematu nazwakonta.pl.tl i nie można ich zmieniać po rejestracji.

Na początek wybieramy jeden z 23 dostępnych szablonów wyglądu, np. Iceblue, Anime, Animals, Cars, Love, Football itd. Chodzi przede wszystkim o sposób rozmieszczenia elementów na stronie, gdyż kolory, tła, czcionki czy nagłówki można w dowolnej chwili zmienić. W większości szablonów z lewej strony znajduje się blok menu nawigacyjnego, w środku jest miejsce na treść, a po prawej na dodatki w postaci zegara, ankiety, licznika gości itp.

Wszystkie elementy składające się na stronę, czyli np. teksty, gotowe skrypty bądź fragmenty kodu HTML, umieszczamy w wyznaczonych miejscach na obszarze roboczym. Praca przebiega w trybie graficznym i przypomina dziecinną układankę z klocków. Równie komfortowo wpisujemy i formatujemy teksty, osadzamy linki i obrazki. Te ostatnie można zapożyczać z dowolnych źródeł w Sieci bądź kopiować z własnego komputera.

Stronygratis.pl - witryny dla opornych

Pierwszy krok podczas tworzenia witryny: wybór szablonu wyglądu.

Trzon edycyjny kreatora stanowią funkcje odpowiedzialne za dodawanie kolejnych stron witryny i ich edycję. Można swobodnie rozbudowywać serwis, nadając nowym stronom stosowne nazwy i rozmieszczając prowadzące do nich odnośniki w odpowiedniej kolejności w menu nawigacyjnym. Co więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba, można przygotować jednopoziomową strukturę podstron dla każdej strony.

Stronygratis.pl - witryny dla opornych

Edycja stron odbywa się w trybie graficznym.

Dostępne w kreatorze narzędzia pozwalają na wzbogacenie witryny o różne elementy dynamiczne. Przykładowo, można ograniczyć dostęp do wybranych podstron serwisu, tworząc panel logowania i konta użytkowników lub przygotować galerie zdjęć z funkcjami oceniania i komentowania. Można też publikować ankiety, newslettery i katalogi ciekawych stron oraz tworzyć fora dyskusyjne, systemy wymiany linków, księgi gości czy wreszcie szczegółowe statystyki odwiedzin (licznik odwiedzin jest domyślnie wbudowany w każdą nową witrynę). Na liście gotowych rozszerzeń, które trzeba tylko uaktywnić i odrobinę skonfigurować, znajdziemy też czołówkę flashową w postaci tzw. intra, podkład muzyczny, skrypt blokujący prawy klawisz myszy oraz efekt gwiazdek spadających na tle strony.

Po skonfigurowaniu i zatwierdzeniu każdego elementu, wystarczy tylko zapisać wprowadzone zmiany i gotowe - można się pochwalić swoim dziełem przed rodziną czy znajomymi.

Plusy:

  • bardzo łatwa obsługa
  • dużo gotowych elementów, także dynamicznych
  • bezpłatna publikacja stron

Minusy:

  • brak gwarancji utrzymywania strony
  • nieatrakcyjna domena

Podsumowanie: tutaj szybko i łatwo stworzysz i opublikujesz w Sieci własną stronę WWW, bez specjalistycznej wiedzy, bez wydawania pieniędzy i bez komercyjnych aplikacji.