Strzeżcie się uczniowie

Internetowy serwis pozwoli nauczycielom sprawdzić, czy szkolne wypracowanie nie zostało „przypadkiem" ściągnięte z sieci.

Plagiarism.org to internetowy serwis, który ma zapobiec plagiatom popełnianym przez uczniów. Nauczyciele (na razie właściwie tylko anglojęzyczni), którzy otrzymują czyjeś wypracowanie, mogą teraz sprawdzić za pomocą specjalnych wyszukiwarek, czy tekst ten nie znajduje się gdzieś w Internecie. Nie muszą przy tym uczyć się skomplikowanych algorytmów (nazwanych iThenticate), na jakich opiera się to rozwiązanie. Odpowiedź, czy dany tekst jest podobny do innego opublikowanego w sieci, jest przedstawiona na specjalnym wykresie. Zwykle podobieństwo wynosi 15-20%. Jeżeli nagle obserwujemy pik (bardzo wysoki słupek) do 80-90%, czy więcej, oznacza to identyczność tekstów i zachodzi podejrzenie o skopiowanie treści.

Baza danych jest stale automatycznie uzupełniana. Przeszukuje się głównie serwery uczelni. Takie zabezpieczenia wymusili sprytni uczniowie, którzy zamiast pisać prace, często korzystają z „gotowców" udostępnianych online. Jeden z profesorów na Uniwersytecie w Kalifornii odkrył, że aż 45 z 320 jego studentów wykorzystywało w swoich pracach cudze teksty. Jak stwierdził wzburzony: „Uczniowie będą pisać - nie spisywać!". Po czterech latach „badań wewnętrznych" na prawdziwych pracach studentów Uniwersytetu Berkeley postanowiono udostępnić tę technologię światu na stronie: Każdy może również zabezpieczyć swoje teksty, posyłając je w formacie ASCII pod adres info@plagiarism.org.

Więcej informacji: www.plagiarism.org