Student MIT zbudował gitarę akustyczno-elektryczną

Amit Zoran, student renomowanej uczelni Massachusetts Institute of Technology, zbudował niecodzienny instrument muzyczny. Jego Chameleon to połączenie gitary akustycznej i elektrycznej - urządzenie dysponuje "pokładowym" komputerem oraz wymiennym pudłem rezonansowym.

W Chameleonie nie ma klasycznego pudła rezonansowego, znanego ze standardowych gitar akustycznych lub innych instrumentów strunowych. Zastosowane w gitarze pudło wyposażone jest w kilka małych czujników przekazujących informacje dźwiękowe do komputera, który je interpretuje i przetwarza. Nie jest to jednak zwykły syntezator muzyki. Dźwięk generowany przez syntezator powstaje "z niczego" i za każdym razem brzmi tak sw amo. W przypadku komputera gitarowego źródłem dźwięku jest wprawiona w wibracje struna, więc charakterystyka dźwięku może się różnić w zależności od sposobu gry na instrumencie.

Gitara Chameleon autorstwa Amita Zorana

Gitara Chameleon autorstwa Amita Zorana

Twórca instrumentu zbudował jak dotąd dwa działające drewniane pudła rezonansowe. Mimo iż oba wykonane są z czerwonego cedru, dźwięk uzyskiwany za ich pomocą różni się od siebie. Zoran pracuje nad kolejnymi - jedno z nich posiada metalowe śruby - zmiana ich pozycji wpływa bezpośrednio na charakterystykę dźwięku; inna jest pusta, ale uszczelniona kauczukiem, dzięki czemu można wypełnić ją cieczą. Wymiana pudła trwa ok. 15 sekund i za każdym razem po takiej operacji instrument musi zostać ponownie nastrojony.

Komputer pokładowy gitary

Komputer pokładowy gitary

Sercem instrumentu, a zarazem elementem, który wciąż wymaga dalszych prac rozwojowych, pozostaje komputer. Na przednim panelu każdego z pudeł znaleźć można zestaw pięciu elektronicznych przystawek, przesyłających dwa sygnały stereo i jeden mono do przetwornika. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu komputer będzie w stanie zinterpretować te dane, zmienić właściwości dźwięku i przesłać go do jednostki wzmacniającej. Obecny prototyp komputera nie ma jeszcze oprogramowania. W związku z tym na razie jedynym dźwiękiem, jaki słychać po uderzeniu w struny gitary, jest naturalny dźwięk rezonującego pudła. Stworzenie aplikacji pozwoli muzykom na bardzo szerokie eksperymenty, gdyż z tej jednej gitary będą oni mogli wydobyć brzmienie wielu instrumentów - przekonuje autor projektu.

Zobacz film