Studio 8 - Macromedia odkrywa karty

We wrześniu tego roku na rynek trafi ósma wersja pakietu Studio firmy Macromedia, służącego do authoringu multimediów. W jej skład wejdą m.in. nowe wersje aplikacji do tworzenia stron WWW Dreamweaver, odtwarzacza Flash Player z wbudowanym kodekiem Flash 8 Video oraz kolejne edycje programów Fireworks, Contribute i FlashPaper. W porównaniu z poprzednią wersją Studia, w nowym wydaniu zabrakło aplikacji FreeHand.

Jim Guerard, wiceprezes sekcji zarządzania produktem i marketingu w firmie szumnie określił wprowadzenie Studia 8 jako największa premierę w historii Macromedii - na dopracowanie pakietu programiści firmy przeznaczyli aż 2 lata pracy.

Dreamweaver 8

Dreamweaver 8

Dreamweaver 8

Najnowsza wersja Dreamweavera skupia się m.in. na poprawie obsługi kaskadowych arkuszy stylów CSS. Przebudowany interfejs ułatwia przeglądanie stylów zaimplementowanych dla poszczególnych dokumentów całej witryny oraz identyfikację atrybutów stylów. W panelu stylów CSS łatwiej teraz zidentyfikować styl, dokonać jego edycji i zastosować do wybranego elementu strony. Ciekawym rozwiązaniem jest także dodanie sumarycznego widoku stylów do panelu CSS - za pomocą prostej listy można określić, która właściwość z którego stylu formatuje aktualne zaznaczenie w dokumencie.

Poprawiono przestrzeń pracy aplikacji - interfejs umożliwia wyświetlanie dokumentów na oddzielnych kartach (mechanizm znany choćby z przeglądarek internetowych) w jednym oknie. Położenie grup paneli można zapisywać - dostosowując w ten sposób odmienny layout programu do pracy z różnymi dokumentami.

Zmiany w Dreamweaverze obejmują także usprawniony moduł konwersji plików XML w dokumenty przyjazne przeglądarce - można tego dokonać za pomocą narzędzi działających po stronie klienta lub po stronie serwera. Projektanci otrzymują do dyspozycji kilka nowych narzędzi, m.in. lupkę, do korygowania położenia grafiki na stronie i pracy z małymi czcionkami, a dzięki obsłudze formatu Flash Video 8 przez Dreamweavera, mogą umieszczać pliki wideo bezpośrednio w dokumentach.

Zwiększono także wydajność protokołu FTP - można teraz przesyłać pliki do serwera w tle - jak pamiętamy, w poprzednich wersjach przesyłanie plików uniemożliwiało inne czynności w programie. Nie zmieniło się podejście do behawiorów oraz do skryptów języka Java Script

Flash Professional 8 i Flash Player 8

Flash Professional 8

Flash Professional 8

Flashpro 8 oferuje grafikom i webmasterom kilka nowych rozwiązań. Mowa tu m.in. o mechanizmie Bitmap Caching, dzięki któremu twórca może desygnować dowolny symbol klipu filmowego jako bitmapę, przechowywaną w pamięci podręcznej aplikacji. Nawet wtedy zachowywane są jednak dane wektorowe, co pozwala w dowolnym momencie przekształcić bitmapę z powrotem w grafikę wektorową.

FlashPro zawiera także narzędzia pomocne w tworzeniu contentu dla urządzeń mobilnych oraz interaktywne emulatory urządzeń, które mają ułatwić projektantom tworzenie i testowanie zawartości na szerokiej gamie urządzeń mobilnych.


Zobacz również