Studio graficzne w domu

Oferta programów graficznych jest bogata, ale większość osób sięga po wypróbowane rozwiązania kilku najważniejszych producentów. Wybór zależy nie tylko od zasobności portfela, ale też od zadań, z którymi aplikacja będzie musiała sobie poradzić.


Oferta programów graficznych jest bogata, ale większość osób sięga po wypróbowane rozwiązania kilku najważniejszych producentów. Wybór zależy nie tylko od zasobności portfela, ale też od zadań, z którymi aplikacja będzie musiała sobie poradzić.

Studio graficzne w domu

Jaki program wybrać?

Domowe studio graficzne może służyć do różnych celów: porządkowania i poprawiania wakacyjnych zdjęć, profesjonalnego fotoretuszu fotografii, tworzenia albumów i prezentacji na CD, projektowania i drukowania ulotek, ogłoszeń, plakatów. Podstawowym elementem wyposażenia bez wątpienia jest program do grafiki rastrowej. Coraz więcej osób korzysta z aparatów cyfrowych, dlatego program graficzny stał się jeszcze ważniejszy. Nieodłączny element fotografii cyfrowej to retuszowanie zdjęć odpowiednimi narzędziami. Podstawowe opcje retuszu znajdziesz w popularnych programach do katalogowania zdjęć, czyli fotoalbumach. To narzędzia przeznaczone przede wszystkim dla początkujących, którzy chcą szybko naprawić zdjęcie, korzystając z jednej opcji lub kreatora. Niektórym wystarczą proste opcje dostępne w fotoalbumach, inni potrzebują wszechstronnych narzędzi retuszerskich, z edycją poziomów, klonowaniem i pracą na warstwach. Nie można oczekiwać, że narzędzia w fotoalbumach poradzą sobie z każdym zadaniem graficznym, nie do tego są zresztą przeznaczone. Niejednokrotnie większe możliwości dają opcje retuszu w przeglądarkach grafiki, także bezpłatnych (piszemy o nich w odrębnym tekście). Jeśli fotoalbumowe przyciski do szybkiego poprawiania zdjęć przestały ci wystarczać, zaopatrz się w pełnowymiarowy program do grafiki rastrowej.

Program do grafiki rastrowej służy nie tylko do poprawiania kontrastu zdjęcia i usuwania efektu czerwonych oczu z rodzinnych fotografii. W większości tego typu aplikacji znajdziesz również rozbudowane narzędzia do tworzenia grafiki: pędzle, wypełnianie gradientem i teksturą, edycję krzywych, tworzenie efektownych napisów. Jeśli nie zależy ci na tworzeniu cyfrowych obrazów, a raczej chciałbyś łatwo nagrać kolekcję zdjęć na CD lub utworzyć krążek Video CD, który obejrzysz w stacjonarnym odtwarzaczu DVD, przygotować galerię zdjęć w postaci HTML, wydrukować kalendarz ze zdjęciami członków rodziny - wybierz dobry fotoalbum. Idealne rozwiązanie to, oczywiście, mieć i fotoalbum, i bardziej zaawansowany program graficzny, najlepiej jednego producenta. Dobre programy do grafiki rastrowej nie są, niestety tanie. Musisz się liczyć z wydaniem co najmniej 300 zł, ale w zamian otrzymujesz wszechstronny program z mnóstwem dodatków, najczęściej także z bazą zdjęć i grafik na różne okazje. Można także wybrać aplikacje bezpłatne. Zestaw IrfanView + GIMP 2.2.4 z powodzeniem wystarczy do większości zadań graficznych, chociaż większego wysiłku wymaga poznanie tajników GIMP-a niż komercyjnych rozwiązań.

Studio graficzne w domu

Producenci programów graficznych od pierwszych chwil fotografii cyfrowej próbują trafić do użytkowników domowych. Adobe Photoshop Elements nie ma zaawansowanych narzędzi dużego Photoshopa, ale do edycji rodzinnych zdjęć w zupełności wystarczy.

Studio graficzne w domu

W bezpłatnym GIMP-ie znajdziesz zaawansowane narzędzie, takie jak edycja poziomów i praca z kanałami. Od wersji 2.0 interfejs GIMP-a stał się znośny, ale komercyjne produkty wciąż są wygodniejsze.

Adobe Photoshop CS

Studio graficzne w domu
Jeśli nie musisz liczyć się z ceną programu do grafiki rastrowej i fotoretuszu, oczywistym wyborem od lat pozostaje Adobe Photoshop, obecnie w wersji CS (to skrót od Creative Studio, według wcześniej stosowanej numeracji najnowsza wersja powinna być oznaczona liczbą 8.0). To najbardziej znany program do grafiki rastrowej, powszechnie używany przez profesjonalistów na całym świecie. Jest przeznaczony do poważnych zastosowań, oczywiście doskonale sprawdzi się podczas tworzenia i edycji grafiki na domowym komputerze. Problem stanowi tylko za wysoka dla domowego użytkownika cena: blisko 3000 zł.

Nie sposób wymienić możliwości tego programu w krótkim opisie. Chyba najczęściej Photoshop wykorzystywany jest do retuszu fotografii. Drugie, równie ważne zastosowanie to tworzenie grafiki rastrowej, także na strony WWW. Żaden program w naszym przeglądzie nie daje takiej swobody, ale wszechstronność kosztuje.

Informacjehttp://www.adobe.com

Cena 2896 zł

Adobe Photoshop Elements 3.0

Studio graficzne w domu
Photoshop Elements 3.0 może być traktowany jako "Photoshop dla ubogich": za atrakcyjną cenę otrzymujemy oprogramowanie podobne do oryginalnego Photoshopa, ale znacznie uproszczone. Jeśli nie będziesz wykorzystywał go do celów zawodowych, ale raczej do retuszu rodzinnych zdjęć, może się okazać bardzo trafnym wyborem. W tej grupie cenowej konkurencja pomiędzy programami jest duża, warto sprawdzić także możliwości produktów firm Ulead i Corel, które pod kilkoma względami wygrywają z propozycją Adobe. Photoshop Elements 3.0 przyda się przede wszystkim do porządkowania i poprawiania zdjęć, zwłaszcza do typowo "domowego" fotoretuszu: szybkiego usuwania plam i niepożądanych elementów ze zdjęć, redukcji efektu czerwonych oczu, wzmacniania kolorów, uwypuklania szczegółów w głębokich cieniach itd. Program bardzo udanie łączy intuicyjność Photoshop Album z bardziej wszechstronnymi narzędziami: pracą na warstwach, klonowaniem, wypełnianiem gradientem.

Informacjehttp://www.adobe.com

Cena 307 zł

Paint Shop Pro 9

Studio graficzne w domu
Rok 2004 był dla miłośników Paint Shop Pro okresem zmian. Nie dość, że firma Jasc została wykupiona przez graficznego giganta - Corela, to jeszcze nowa edycja programu pojawiła się w dwóch wersjach: hobbystycznej i profesjonalnej. Wersja dziewiąta jest właśnie przeznaczona dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Wiele opcji służy do retuszu zdjęć z aparatów cyfrowych, ale to tylko część nowych możliwości programu. Doskonale przygotowano narzędzia malarskie: malowanie farbą olejną czy szkicowanie węglem niemal perfekcyjnie odzwierciedla efekty, jakie uzyskamy za pomocą niewirtualnych środków. W programie nie zabrakło narzędzi do grafiki wektorowej, wyróżniają się opcje związane z tworzeniem i edycją pól tekstowych, w tym np. układaniem tekstu na dowolnej krzywej. Usprawniono także pracę na warstwach. Oryginalnym rozwiązaniem jest oddzielenie warstw zawierających różne rodzaje grafiki, np. zdjęcie w postaci rastrowej i wektorowe kształty geometryczne.

Informacjehttp://www.corel.com

Cena 490 zł

Paint Shop Pro Studio

Studio graficzne w domu
Paint Shop Pro Studio to program dla mniej zaawansowanych lub potrzebujących mniej wyszukanych narzędzi. Jak łatwo się domyślić, jest też zauważalnie tańszy od poważnego Paint Shop Pro 9. Jego narzędzia fotoretuszerskie przypominają opcje, które znajdziesz w fotoalbumach: szybkie poprawianie wyglądu cery i oczu, korekcja błędów ekspozycji, usuwanie plam, rys i zabrudzeń, a nawet minimalizowanie efektów zbyt mocnej kompresji JPG. Paint Shop Pro Studio udostępnia też spory zestaw narzędzi do drukowania, tworzenia kalendarzy, pocztówek. Przyda się również narzędzie do zautomatyzowanej archiwizacji zdjęć, dzięki któremu nie stracisz zbiorów w wypadku awarii komputera. Połączenie możliwości Paint Shop Pro i narzędzi charakterystycznych dla fotoalbumu sprawdza się w Paint Shop Pro Studio bardzo dobrze. Jeśli wahasz się pomiędzy fotoalbumem a bardziej rozbudowanym programem graficznym, Paint Shop Pro Studio może okazać się bardzo dobrym wyborem.

Informacjehttp://www.corel.com

Cena 342 zł