Studio montażowe Apple w wersji 2.0

Pakiet aplikacji do edycji i montażu materiału wideo - Apple Final Cut Studio - doczekał się nowej wersji. W wydaniu drugim, które producent zaprezentował na trwającej w Las Vegas konferencji NAB 2007, oprócz zaktualizowanych wersji programów Final Cut Pro, Soundtrack, Compressor i Motion zagościła nowa aplikacja o nazwie Color.

Podstawowym przeznaczeniem nowego programu jest umożliwienie użytkownikowi dokonywania złożonej korekcji kolorów oraz dostarczanie informacji o występujących w projekcie barwach. Color dysponuje też własną biblioteką efektów, złożoną z ponad 40 filtrów.

Final Cut Pro 6 wprowadza obsługę formatu Apple ProRes 422, umożliwiającego eksport wideo wysokiej rozdzielczości do plików zajmujących tyle miejsca, co pliki zawierające wideo w standardowej rozdzielczości. Aplikacja dysponuje również zoptymalizowaną linią czasu - Open Format Timeline pozwala na import materiału multimedialnego w dowolnym formacie, a każdy kolejno dodany fragment jest automatycznie dostosowany do pierwszego w kolejności klipu w timeline'ie.

W Motion 3 rozszerzono możliwości narzędzi graficznych o obsługę grafiki 3D, wprowadzono też m.in. funkcję Match Moving (system automatycznie śledzący ścieżkę dowolnego animowanego obiektu, który w oparciu o zebrane informacje zaleca wstawianie ścieżek ruchu do projektu).

Jedną z nowości w Soundtrack Pro 2 jest m.in. funkcja Conform, odpowiedzialna za synchronizację różnic w sygnałach wideo i audio (różnice wizualizowane są w formie wykresów). Program dysponuje także nowym edytorem falowym oraz biblioteką ponad 2 tysięcy efektów dźwiękowych.

Jedynym niezaktualizowanym komponentem zestawu pozostało narzędzie do authoringu DVD Studio Pro.

Koszt nowego wydania pakietu to 1299 USD, zaś za aktualizację do wydania 2.0 należy zapłacić 499 USD.

Więcej informacji: Apple