StuffIt Deluxe 8.0

Ten bardzo znany program do tworzenia i rozpakowywania archiwów towarzyszy użytkownikom Maców już od kilkunastu lat. Na rynku pojawiła się nowa wersja tego narzędzia, oznaczona numerem 8. Czy potrafi nas czymś zaskoczyć?


Ten bardzo znany program do tworzenia i rozpakowywania archiwów towarzyszy użytkownikom Maców już od kilkunastu lat. Na rynku pojawiła się nowa wersja tego narzędzia, oznaczona numerem 8. Czy potrafi nas czymś zaskoczyć?

StuffIt Deluxe 8.0

StuffIt jest dostępny w trzech wersjach: płatnej Deluxe ze wszystkimi opcjami, wersji shareware, która umożliwia tworzenie i rozpakowywanie archiwów, oraz darmowego StuffItExpandera, który zapewnia tylko dekompresję spakowanych plików. Program obsługuje 26 formatów plików, takich jak sit, sitx, zip, rar, archiwa uniksowe i inne. Niestety, StuffIt ma wyraźne problemy z dekompresją i połączeniem archiwum rar podzielonego na segmenty.

Poprzednia wersja StuffIt Deluxe była pierwszą, która została przeznaczona specjalnie dla Mac OS-a X (dla porządku należy dodać, że StuffIt jest dostępny również w systemie Windows, a w Linuksie można uruchomić narzędzie służące do rozpakowywania archiwów sit). Zadebiutował również nowy format sitx, który obsługuje wszystkie atrybuty systemu plików, jakie są wykorzystywane przez OS-a X. Tworzenie archiwów sitx jest znacznie szybsze, a pliki wynikowe są mniejsze niż w przypadku "klasycznych" plików sit. StuffIt potrafi również naprawić niektóre uszkodzenia plików sitx, będące wynikiem błędów na nośniku.

Niestety, wzorując się na programistach Apple'a, twórcy StuffIta usunęli ze starszej wersji pewne przydatne funkcje, takie jak możliwość tworzenia archiwów poprzez dodanie do nazwy pliku wybranego rozszerzenia. Choć przywrócono ją w wersji 8. programu, to wydaje się, że nie zawsze działa poprawnie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie skrótów klawiaturowych (¤-S do pakowania i ¤-U do dekompresowania archiwów) lub menu kontekstowego. Opcje menu kontekstowego umożliwiają również przeglądanie zawartości archiwów i dekompresję wybranych plików. Warto zauważyć, że pliki archiwów otrzymały nowe ikony; ich atrakcyjność pozostaje jednak kwestią dyskusyjną.

Zrób sobie kopię!

StuffIt Deluxe 8.0

Kreator Archive Assistant pozwala szybko zdefiniować ustawienia kopii zapasowej najważniejszych danych.

Najważniejszą nowością, jaka pojawiła się w programie StuffIt Deluxe 8.0, jest możliwość tworzenia kopii zapasowej najważniejszych plików. Za konfigurację zadania archiwizacji odpowiedzialny jest kreator Archive Assistant, który prowadzi użytkownika przez wybór najważniejszych opcji, takich jak wybór teczek z dokumentami, miejsca docelowego dla kopii zapasowej oraz częstotliwości procesu. Kopie zapasowe można zapisać na CD-R, CD-RW i DVD (bez dodatkowego oprogramowania) lub na dysku zewnętrznym lub dysku sieciowym.

Narzędzie to z pewnością nie jest przeznaczone dla administratorów dużych systemów, ale dla zwyczajnych użytkowników, którzy często zapominają o bezpieczeństwie swoich danych. Niestety, brakuje możliwości wybrania własnego katalogu do archiwizacji - dostępne opcje obejmują jedynie całą teczkę Home lub "fabryczne" katalogi w tej teczce (na przykład Movies, Documents lub Pictures).

Podłącz wtyczkę

StuffIt Deluxe 8.0

StuffIt Deluxe 8.0 współpracuje bezproblemowo zarówno z systemem operacyjnym, jak i z większością popularnych klientów pocztowych.

W programie są również dostępne moduły dodatkowe (wtyczki) dla aplikacji Adobe Photoshop, Adobe Illustrator i Microsoft Word, które pozwalają na skompresowanie dokumentu i wysłanie go pocztą elektroniczną bez konieczności przełączania okien i klikania wielu przycisków. Z kolei StuffIt Express PE służy do tworzenia zautomatyzowanych procedur związanych z operacjami na plikach i archiwami.

Kupić, nie kupić

StuffIt Deluxe 8 obrasta w nowe funkcje, choć niektóre z nich znamy już z klasycznych wersji tego popularnego narzędzia. Nabycie nowej wersji z pewnością jest zalecane dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę w Mac OS-ie X. Posiadacze wersji 7. raczej nie muszą jeszcze dokonywać aktualizacji.

Należy pamiętać o zainstalowaniu poprawki do wersji 8.0.1 programu, gdyż oryginalny StuffIt 8 ma problemy z rozpakowywaniem aplikacji zapisanych w formacie sit.

producent: StuffIt Deluxe 8.0

produkt: Aladdin Systems,http://www.stuffit.com

cena brutto: 79,99 USD

konkurenci: Brak

kontakt: Aladdin Systems,http://www.stuffit.com

Za:

Współpraca z systemem i wieloma aplikacjami, wygodna obsługa, tworzenie kopii zapasowej.

Przeciw:

Problemy z archiwami rar.