Stuxnet był dobrym pomysłem - mówi były szef CIA

Wirus komputerowy Stuxnet użyty do sabotażu pracy irańskiego systemu atomowego był "dobrym pomysłem". Z drugiej strony, pokazał wszystkim siły drzemiące w cyberbroni, a nikt nie wie, jak zostanie wykorzystana - mówi Michael Hayden, były dyrektor amerykańskiej agencji służby wywiadowczej CIA.


"Weszliśmy w nową fazę konfliktu, w którym używamy cyberbroni do niszczenia fizycznych obiektów" - powiedział generał Michael Hayden w cieszącym się ogromną popularnością programie "60 Minutes" na antenie CBS.

Stuxnet to dobry pomysł, ale...

"To był dobry pomysł, ale była to też wielka idea. Reszta świata patrzy na to i mówi: USA uznaje takie środki walki za dopuszczalne. (...) Są tacy, którzy mogą to obejrzeć (kod Stuxnet - dop. ws) i może nawet spróbują wykorzystać go do własnych celów" - zastanawiał się były dyrektor CIA.

Hayden nie był już szefem wywiadu, kiedy doszło do ataku przy użyciu wirusa Stuxnet. Podejrzenia ekspertów kierowały się w stronę Izraela i Stanów Zjednoczonych, bowiem atak był znakomicie przygotowany i bezpośrednio dotykał potężnej irańskiej elektrowni atomowej.

Uzasadnione obawy

W programie "60 Minutes" brał też udział Sean McGurk, były szef działu ds. cyberbezpieczeństwa w Departamencie Bezpieczeństwa Krajowego USA. McGurk obawia się, że Stuxnet może zostać użyty przez terrorystów i nieuczciwe kraje, i nakierowany na zupełnie inne cele - również w Stanach Zjednoczonych. "Oni otworzyli puszkę" - powiedział. "Pokazali możliwość i nie da się już tego cofnąć".

Wirus niszczy fizyczne cele. Wojna 3.0?

Według firmy Symantec, Stuxnet został zaprojektowany specjalnie po to">}}Stuxnet został zaprojektowany specjalnie po to, aby zakłócić pracę oprogramowania odpowiedzialnego za monitorowanie pracy wirówek do wzbogacania uranu w irańskim ośrodku atomowym. Dzięki temu robak był w stanie doprowadzić do poważnej awarii urządzeń kluczowych dla jego funkcjonowania.

Co myślicie o stosowania cyberbroni w realnych konfliktach?

Czy spodziewacie się kolejnych e-ataków?

źródło: AFP


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: