Stwórz sobie wymarzonego Firefoksa

Najpierw Greasemonkey, potem skrypty

Początek pracy z Greasemonkey nie należy do specjalnie skomplikowanych. Należy uruchomić przeglądarkę Firefox i pobrać dodatekdodatek. Po kliknięciu przycisku Instaluj i potwierdzeniu, Greasemonkey zostanie pobrany i zainstalowany. Wymagane jest ponowne uruchomienie Firefoksa. Poprawne zainstalowanie Greasemonkey można sprawdzić. W prawym dolnym rogu okna Firefoksa powinna znajdować się ikona z rysunkiem stylizowanej małpki. Klikając ją, włączysz lub wyłączysz działanie dodatku. Teraz można na dobre rozpocząć pracę z Greasemonkey.

Stwórz sobie wymarzonego Firefoksa

Aby wybrany skrypt (np. znaleziony na stronie userscripts.org) zadziałał, należy go najpierw zainstalować.

Przed użyciem skryptu należy go zainstalować. Pokaźny zbiór skryptów do Greasemonkey można znaleźć na stronie UserScripts.org. Jak zainstalować i uruchomić wybrany skrypt? Prześledźmy całą procedurę na przykładzie YouTube HD, pozwalającego oglądać filmy w serwisie YouTube w lepszej jakości (o ile taka jest dostępna). Na tej stronie widzimy opis skryptu oraz przycisk Install this scripts. Po kliknięciu przycisku zostanie wyświetlone okno z ostrzeżeniem. Rzeczywiście, skrypty do Greasemonkey mogą zawierać złośliwy kod (tak jak i każdy inny program). Przed instalacją warto sprawdzić komentarze użytkowników i upewnić się, co pobieramy. Zaawansowani użytkownicy mogą przejrzeć kod źródłowy skryptu i samodzielnie sprawdzić, czy nie zawiera podejrzanych instrukcji.

Stwórz sobie wymarzonego Firefoksa

Poprawnie zainstalowany i aktywny dodatek Greasemonkey wyświetla w prawym dolnym rogu okna przeglądarki specjalną ikonę.