Stwórz sobie wymarzonego Firefoksa

Greasemonkey to jeden z najbardziej wszechstronnych dodatków do przeglądarki Firefox, dzięki któremu możemy niemal dowolnie modyfikować wygląd i zawartość każdej strony WWW. Dostępne są liczne gotowe rozwiązania, a odrobina wiedzy na temat języka JavaScript pozwoli tworzyć własne. Ze skryptów Greasemonkey warto jednak korzystać z umiarem - często najlepszym wyjściem jest własnoręczne przygotowanie skryptu do zastosowania w konkretnym wypadku.

Dodatek przeznaczony jest wyłącznie do Firefoksa. Umożliwia uruchomienie specjalnych skryptów, które zmieniają zawartość lub wygląd strony otwartej w przeglądarce. Firefox najpierw pobiera oryginalną zawartość witryny, a następnie uruchamia skrypt (pod warunkiem, że dodatek Greasemonkey jest aktywny, a skrypt odpowiedni do strony - zainstalowany). Za pomocą takich skryptów, napisanych w języku JavaScript, można uzyskać naprawdę niesamowite efekty i dopasować zwartość witryn WWW do własnych potrzeb.

Wszystkie prezentowane w artykule skrypty znajdziesz na krążku DVD dołączonym do numeru 5/2008 magazynu PC World Komputer. Zamieściliśmy tam także kilkanaście wybranych, najlepszych skryptów Greasemonkey.

Uwaga: skrypty Greasemonkey są bardzo użyteczne, ale należy używać ich ostrożnie. Napisany przez nieznaną osobę skrypt może zawierać niebezpieczny kod. Należy wybierać skrypty znane i sprawdzone przez wielu internautów lub... pisać własne. Pamiętajmy też, że dodatek Greasemonkey znacząco obciąża pamięć komputera.

Stwórz sobie wymarzonego Firefoksa

Skrypty uruchamianie przez Greasemonkey mogą zmienić wygląd dowolnej strony WWW. W tym wypadku efektem działania skryptu jest dodatkowy panel obok wyników wyszukiwania Google.