Stylowa orkiestra


COWON iAudio 7

Stylowa orkiestra

To niewielka, ważąca 53 gramy, konstrukcja, która bez problemu zmieści się w każdej kieszeni (76,1x35,6x19 mm). Zewnętrznie prawie nie różni się od poprzednika iAudio 6, jednak duże zmiany zaszły w jego wnętrzu. Przede wszystkim zrezygnowano z minidysku na rzecz pamięci flash - która jest mniej wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Niestety, tak małe rozmiary spowodowały, że i wyświetlacz jest nieduży. Przy rozdzielczości 160x128 pikseli i 1,3-calowej przekątnej informacje widać wyraźnie, ale oglądanie filmów i zdjęć jest mało satysfakcjonujące. Pod tym względem o wiele lepiej spisują się odtwarzacze z ekranem o rozdzielczości 320x240 pikseli lub iPody touch. Jeżeli jednak chcielibyśmy skorzystać z opcji oglądania filmów, musimy pamiętać, że najpierw należy je przekonwertować na format obsługiwany przez odtwarzacz (160x128 pikseli, 12 klatek/s) za pomocą dołączonej aplikacji.

Mały, ale funkcjonalny

Stylowa orkiestra

Werdykt PCWK

Odtwarzacz obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty stratnej (MP3, WMA, OGG Vorbis) oraz bezstratnej kompresji audio (FLAC). Wyposażono go w radio, dyktafon i opcję nagrywania przez wejście liniowe z bezpośrednim ko-dowaniem w formacie WMA. Według producenta, pracuje aż 60 godzin na wbudowanym akumulatorze litowo-polimerowym. Potwierdzają to nasze testy, podczas których odtwarzacz działał prawie 58 godzin, a to rezultat dwukrotnie lepszy od średniej długości czasu pracy na wbudowanym akumulatorze nawet dobrych modeli (iPod nano - ponad 30 godzin, COWON D2 prawie 35 godzin). Niestety, dołączane słuchawki są marnej jakości. Poszczególne opcje wybieramy za pomocą dotykowych przycisków, do wyboru mamy dwa tryby przeglądania plików muzycznych z opcją sortowania wg tagów (album, artysta itd.) lub z podziałem na katalogi.

Parametry:

Wymiary (szer./dł./gr.) 76,1x35,6x19 mm

Pojemność 4 GB

Wyświetlacz TFT LCD, 1,3 cala, 160x128 pikseli

Interfejs USB 2.0

Obsługiwane formaty muzyczne MP3, WMA, OGG, FLAC

Polski interfejs nie

Przeglądanie zdjęć tak

Odtwarzanie wideo tak

<hr>

Jakość dźwięku

Słuchawki

Stylowa orkiestra

Brzmienie płaskie. Brak głębi sceny, szeleszczące wysokie i średnie tony. Bas rozklapciany, brak mu wyrazistości. Bardzo mało szczegółów wysokich, średnich tonów. Dźwiękowi brak dynamiki.

Ocena 2/10

Odtwarzacz

Niski bas nieco przytłumiony, odtwarzacz nie grzmi, natomiast wysokie basy nie są podbite, chociaż brak im soczystości i mocnego uderzenia. Środek pasma selektywny, da się usłyszeć smaczki, ale nie jest tak naturalny jak w V39. Wysokie soprany wyraźne, dobrze słyszalne. Ogólnie jakość dźwięku oceniamy jako dobrą, warto trochę pogrzebać w ustawieniach, bo możliwości dostosowania barwy dźwięku mamy bardzo szerokie.

Ocena 6/10

<hr>

Informacje MP3Store, tel. 0801080211,http://www.mp3store.pl Cena 569 zł

Creative ZEN

Stylowa orkiestra

Odtwarzacze Creative'a cieszą się niesłabnąca popularnością, a szczególnie wysoko cenione są modele z rodziny ZEN. Oferują intuicyjną obsługę, dobre wykonanie oraz dźwięk. Podobnie jest z najnowszym Creative'em ZEN, który wyposażono w pamięć flash (8 GB), czytelny wyświetlacz o 2,5-calowej przekątnej i rozdzielczości 320x240 pikseli oraz wygodne sterowanie za pomocą czterokierunkowego wskaźnika i dodatkowych przycisków. To jeden z pierwszych modeli firmy obsługujący pliki AAC (tak popularne wśród użytkowników iPodów). Odtwarza również pliki MP3 i WMA, umożliwia oglądanie zdjęć zapisanych w formacie JPG oraz filmów WMV i DivX (4 i 5), XviD w rozdzielczości 320x240 pikseli, choć nie jest to certyfikowany odtwarzacz DivX. Podobnie jak w większości tego typu urządzeń, filmy musisz przekonwertować na standard obsługiwany przez ZEN za pomocą dołączonej aplikacji.

Ekran i dodatki

Szczególne uznanie wzbudza dobry ekran, który pozwala na wygodne oglądanie filmów czy zdjęć. Pamięć odtwarzacza możesz powiększyć, dokupując kartę pamięci SD. Mając w pełni naładowany akumulator, urządzenie umożliwia słuchanie muzyki przez ponad 25 godzin (zdaniem producenta, bo w naszych testach odtwarzacz pracował nawet dłużej, ponad 26 godzin). Cieka-wą opcją jest możliwość sortowania utworów muzycznych nie tylko według informacji zapisanych w tagach, ale również najczęściej odtwarzanych utworów, najwyżej ocenianych, nieocenionych, albumu dnia i najczęściej pomijanych.

Parametry:

Stylowa orkiestra

Werdykt PCWK

Wymiary (szer./dł./gr.) 55x83x12 mm

Pojemność 8 GB

Wyświetlacz TFT LCD, 2,5 cala, 320x240 pikseli

Interfejs USB 2.0

Obsługiwane formaty muzyczne MP3, WMA

Polski interfejs tak

Przeglądanie zdjęć tak

Odtwarzanie wideo tak

<hr>

Jakość dźwięku

Słuchawki

Stylowa orkiestra

Głęboka scena dźwiękowa wysunięta mocno w stronę słu-chacza. Problematyczna lokalizacja muzyków w przestrzeni. Kłopoty z najgłębszym basem - niskie tony powodują charczenie w słuchawkach. Zakres średniotonowy i soprany w dobrych proporcjach. Kiepska szczegółowość, nie słychać niuansów dźwiękowych.

Ocena 3/10

Odtwarzacz

Dźwięk raczej bez rewelacji, najniższe basy brzmią nieźle ale górny bas jest lekko przytłumiony, mniej wyraźny. Środek pasma bez rewelacji i to wyraźnie odróżnia ZEN-a od V39. Dźwięk po prostu nie wciska w fotel, pewnie sporo osób będzie chciało go nieco ożywić, dlatego warto skorzystać z 5-pasmowego korektora.

Ocena 6/10

<hr>

Informacje Creative Labs, tel. 022 8530266,http://www.creative.pl Cena 568 zł