Stylowy duet - AG Neovo S-17, AG Neovo K-19

Dwa panele LCD AG Neovo, które trafiły do naszego laboratorium testowego, wyposażono w matryce 17- i 19-calowe, a jeden z nich w specjalną szybę czołową, która ma poprawiać jakość obrazu.


Dwa panele LCD AG Neovo, które trafiły do naszego laboratorium testowego, wyposażono w matryce 17- i 19-calowe, a jeden z nich w specjalną szybę czołową, która ma poprawiać jakość obrazu.

Szyba NeoV to element standardowego wyposażenia monitorów serii S, które mają szczególnie atrakcyjny wygląd i na tle konkurencji prezentują się bardzo ciekawie. Tradycyjna matryca LCD o przekątnej 17-cali daje obraz o rozdzielczości rzeczywistej 1280x1024 piksele. Na nią nałożona jest specjalna szklana tafla, która pokrywa zdecydowaną większą część frontu monitora. Jest to specjalny filtr, który ma redukować odbicia światła (jak informuje producent, z 4,1 do 0,93 procent) oraz przepuszczać więcej światła (97,7 procent) niż tradycyjne szkło (91 procent). Obraz wyłaniający się "spod" filtra wypada ocenić bardzo wysoko. Czytelność tekstu i grafiki jest doskonała, także kontrast ma wysoki współczynnik, a dodatkowo wzmacniają go czarne ramki wokół ekranu). Niestety, szyba nie jest pozbawiona wad: łatwo ulega zabrudzeniu, wszelkie odciski palców są na tym monitorze widoczne znacznie bardziej niż na tradycyjnych panelach LCD. Drugi minus to czarna, również szklana obwódka wokół ekranu. Można się w niej przeglądać jak w lustrze, co odciąga uwagę siedzących przed monitorem od pracy.

I kamerę można dołączyć

Stylowy duet - AG Neovo S-17, AG Neovo K-19

AG Neovo S-17

Monitor S-17 jest ciekawy nie tylko ze względu na powłokę filtrującą. Bardzo dobrze wyposażono go w gniazda przyłączeniowe. Monitorowe złącza są dwa - cyfrowe DVI oraz analogowe VGA. Dodatkowo na specjalnym rozgałęziaczu umieszczono wejścia wideo kompozytowe i S-Video. Dzięki nim do monitora można bezpośrednio podłączyć np. zewnętrzny odtwarzacz DVD czy kamerę. Parametry obrazu na wejściach wideo dają się regulować.

Dość łatwo dostosować parametry pracy monitora do konkretnych zadań. W obu trybach prezentacji obrazu - tekst i grafika - są subtelne, ale widoczne różnice w obróbce sygnału wideo, a następnie jego rysowaniu na ekranie. Ciekawostką rzadko spotykaną w panelach LCD jest możliwość regulacji intensywności świecenia lamp podświetlających panel od spodu.

Jakość obrazu, jak już wspomnieliśmy, jest bardzo dobra. Filtr poprawia także szerokość kątów widzenia i - naszym zdaniem - ta cecha jest jego największą zaletą. Podawane przez producenta 170 stopni w obu płaszczyznach to wartość realna. Kolory nawet na ekranie oglądanym pod skrajnie ostrym kątem pozostają niezmienione. Czas reakcji matrycy wynosi 25 ms. Testy potwierdziły bardzo dobre wyniki monitora w tej dziedzinie. Smużenie nie występuje zarówno podczas przewijania dużych ilości tekstu, zdjęć, oglądania filmów oraz grania. Jest to z pewnością dobry panel LCD do zastosowań multimedialnych.

Większy, a w podobnej cenie

Stylowy duet - AG Neovo S-17, AG Neovo K-19

AG Neovo K-19

Drugim, także ciekawym monitorem AG Neovo, który mieliśmy okazję testować, był model K-19. Choć wyposażono go w matrycę o dwa cale większą od S-17, rozdzielczość rzeczywista pozostała niezmieniona i wynosiła 1280x1024. K-19 nie ma filtra NeoV, natomiast jest również kolorze czarnym, coraz częściej wybieranym przez klientów, znudzonych monotonią tradycyjnych szarych czy białych monitorów. Obudowa jest dość ergonomiczna. Panel można odchylać w tył i przód, a dodatkowo obracać wokół osi. Parametry matrycy oceniliśmy jako co najmniej dobre - czas reakcji wynosi 25 ms, czyli jest równie krótki, jak w S-17. Wspólną cechą obu modeli jest też brak smużenia.

Ważne, że panel wyposażono w podwójne złącza monitorowe (VGA i DVI-D), co pozwala na połączenie ich z nowymi kartami graficznymi i uniknięcie ewentualnych problemów z synchronizacją obu elementów.

Mimo braku filtra, zastosowanego w bardziej "stylowym" S-17, monitor niewiele ustępuje mu jakością obrazu. Generalnie tylko kąty widzenia są, naszym zdaniem, słabsze, co przejawia się niewielkimi przekłamaniami kolorów podczas patrzenia na ekran pod dużym kątem.

Firmowe akcesoria

Stylowy duet - AG Neovo S-17, AG Neovo K-19

Dane techniczne

Ciekawym pomysłem producenta jest oferowanie opcjonalnego wyposażenia monitora. Oprócz standardowych systemów montażu ekranu - ramię i zestaw naścienny (oba zgodne ze standardem VESA) - kupić można tuner telewizyjny oraz klawiaturę i mysz bezprzewodową dopasowane (czarny kolor) do wyglądu monitorów AG Neovo. Tuner telewizyjny sprzedawany jest wraz z pilotem zdalnego sterowania i kompatybilny ze standardami NTSC, PAL i SECAM. Można w nim zaprogramować do 128 kanałów telewizyjnych nadawanych z anten naziemnych i sieci kablowych.

Informacje

Connect, tel. (22) 8432491

http://www.connect.pl

Ceny

AG Neovo S-17 3450 zł

AG Neovo K-19 3550 zł