Stylowy grajek

Kolorowe wyświetlacze, wymyślne kształty, łatwość posługiwania się - to i wiele więcej oferują przetestowane przez nas przenośne odtwarzacze z pamięcią flash. Są dosyć drogie, ale z pewnością działają o wiele stabilniej niż większość tanich modeli, a jakość ich wykonania stoi na odpowiednio wysokim poziomie.


Kolorowe wyświetlacze, wymyślne kształty, łatwość posługiwania się - to i wiele więcej oferują przetestowane przez nas przenośne odtwarzacze z pamięcią flash. Są dosyć drogie, ale z pewnością działają o wiele stabilniej niż większość tanich modeli, a jakość ich wykonania stoi na odpowiednio wysokim poziomie.

Stylowy grajek

Samsung T9 to kwintesencja pięknej stylistyki i funkcjonalności.

Większość tanich odtwarzaczy to w rzeczywistości bliźniacze konstrukcje wyposażone w ten sam wyświetlacz, mające podobne możliwości i niedociągnięcia, a różniące się jedynie innym układem przycisków czy też ich rozmiarem. Również jakość wykonania oraz działanie pozostawia wiele do życzenia, a dołączone słuchawki od razu można wyrzucić do kosza. Pamiętajmy jednak, że nawet wśród najprostszych konstrukcji, umożliwiających jedynie słuchanie muzyki, są modele znacznie wybijające się ponad przeciętność, zarówno pod względem możliwości, jak i stylistyki. Wzięliśmy je również pod uwagę, o czym w następnym akapicie.

Co testowaliśmy

Kilkanaście odtwarzaczy, które mieliśmy okazję przetestować, to tylko drobna część oferowanych. Wybraliśmy je tak, aby każdy różnił się od pozostałych. Braliśmy pod uwagę modele cieszące się dużą popularnością i wyróżniające nietypową stylistyką, które nie brały wcześniej udziału w żadnym dużym teście. Szukającym informacji o większej liczbie odtwarzaczy polecamy lekturę wcześniejszych artykułów, zamieszczonych na płycie dołączonej do numeru. Najlepsze modele opisaliśmy o wiele bardziej szczegółowo. Oceniliśmy nie tylko możliwości odtwarzacza, ale również łatwość posługiwania się nim, jakość wyświetlacza, stylistykę i oczywiście wydajność - która mimo wykorzystywania szybkiego interfejsu USB 2.0 jest różna.

Jakość i stylistyka

Stylowy grajek

Do wielu modeli można dokupić specjalne kolorowe pokrowce.

Wśród testowanych modeli pod względem stylistyki szczególnie wyróżniał się model Samsunga K5. To nietypowy odtwarzacz, dużo masywniejszy od pozostałych wykorzystujących pamięć flash, składający się z dwóch części: właściwego odtwarzacza oraz wysuwanych głośników stereo. To dosyć nietypowe rozwiązanie i przy tym bardzo efektowne, a co najważniejsze, dzięki dobrze zaprojektowanym głośnikom i technologii DNSe (Digital Natural Sound engine) oferujące, jak na tak niewielkie rozmiary, dobry dźwięk. Dodajmy, że ma kolorowy wyświetlacz oraz podświetlany ekran dotykowy. Całość prezentuje się bardzo dobrze i równie dobrze działa, czyniąc ten model jednym z najlepszych w kategorii odtwarzaczy z wbudowanym głośnikiem. Trudniej byłoby jednoznacznie wskazać najładniejszy z mniejszych odtwarzaczy z kolorowym wyświetlaczem. Z pewnością warto zwrócić uwagę na Creative ZEN V Plus. Model o obłych kształtach, z intuicyjnym sterowaniem, wyróżnia się nie tylko ciekawą stylistyką, ale również bogatą gamą dostępnych kolorów (pokrowców oraz przycisków, w zależności od oferowanej pojemności). Warto wymienić również jego głównego konkurenta. iPod nano firmy Apple to jeden z najcieńszych obecnie odtwarzaczy. Prosta i elegancka stylistyka jest znakiem rozpoznawczym tego modelu, a dobry wyświetlacz oraz funkcjonalne sterowanie za pomocą koła dotykowego idealnie dopełniają całości.

Łatwe sterowanie

Stylowy grajek

Długość pracy na bateriach

Stylowy grajek

Prędkość zapisu plików

Każda z firm ma trochę inne podejście do sterowania odtwarzaczem. Z pewnością jednym z najwygodniejszych jest sterowanie za pomocą koła dotykowego i umieszczonych na nim przycisków, zastosowane w odtwarzaczach firmy Apple. Całkowicie eliminuje to konieczność korzystania z dodatkowych przycisków, a wszystkie potrzebne opcje czy funkcje można wybrać kciukiem. W większości przez nas wybranych odtwarzaczy zastosowano proste i skuteczne rozwiązania. Najbardziej atrakcyjne są odtwarzacze ze sterowaniem dotykowym, najczęściej podświetlanym. Warto również zwrócić uwagę na model iRiver U10, jeden z nielicznych wyposażonych w odchylany przedni panel, pozwalający na nawigo-wanie po menu. Oczywiście wygodne sterowanie to nie wszystko. Bardzo ważne jest również automatyczne katalogowanie granych utworów, z uwzględnieniem informacji zapisanych w tagach. Większość przetestowanych przez nas modeli automatycznie katalogowała utwory z podziałem na wykonawców, albumy, rodzaj wykonywanej muzyki. Bardziej zaawansowane, jak Creative ZEN V Plus czy iPod nano, oferują również alfabetyczne wyszukiwanie utworów.

Stylowy grajek

Parametry techniczne i wyniki testów

Możliwości

Wszystkie testowane modele pozwalają na odtwarzanie plików MP3, a tylko iPod nano nie odtwarza drugiego z najpopularniejszych formatów stratnej kompresji audio, WMA. Obsługuje za to format AAC, który oferuje lepszy dźwięk przy porównywalnym do formatu MP3 rozmiarze pliku. Nieliczne z testowanych urządzeń umożliwiają odtwarzanie plików wideo, jednak na tak małych ekranach nie zawsze warto skorzystać z tej funkcji. Niewątpliwie najlepiej pod tym względem wypadają Samsung T9 czy iRiver U10, bardzo słabo natomiast popularne odtwarzacze MP4, w których niska rozdzielczość, wyraźna pikse-lizacja oraz niezbyt płynne odtwarzanie plików wideo zdecydowanie utrudniają korzystanie z tej opcji. W każdym wypadku, aby móc obejrzeć film, trzeba go uprzednio skon-wertować na format i rozdzielczość obsługiwane przez odtwarzacz.