Sukces polskiej Wikipedii

Polska Wikipedia, czyli wolna internetowa encyklopedia, pod koniec stycznia przekroczyła liczbę 200 tysięcy haseł. Obecnie polska edycja jest czwartą pod względem wielkości wersją językową Wikipedii w światowym Internecie. Przodująca w klasyfikacji Wikipedia angielska powoli zbliża się do miliona haseł.

Od września 2005 r. liczba artykułów w polskiej Wikipedii wzrosła dwukrotnie, dzięki czemu stała się ona największą pod względem liczby haseł encyklopedią w języku polskim, przed nową encyklopedią powszechną PWN z lat 2000-2005 (140 tys. haseł) oraz internetową encyklopedią WIEM (125 tys. haseł). Dwustutysięczny artykuł polskiej Wikipedii opisuje Siedlisko, wieś gminną w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. Hasło powstało w ramach projektu mającego na celu opisanie w Wikipedii wszystkich polskich miejscowości.

Polską Wikipedię założyli 26 września 2001 r. Paweł T. Jochym i Krzysztof Jasiutowicz. Jej treść jest w całości dostępna na wolnej licencji GNU FDL, dzięki czemu może ona być dowolnie rozpowszechniana oraz modyfikowana, przy zachowaniu warunków oryginalnej licencji. Twórcą Wikipedii może zostać każdy, kto tylko ma dostęp do Internetu - nie jest wymagana nawet rejestracja, wystarczy trochę wiedzy i chęć pomocy. Nazwa Wikipedia wywodzi się od hawajskiego słowa wiki, które oznacza w tym języku szybko - główną zaletą Wikipedii jest właśnie szybkość w aktualizowaniu nowych, encyklopedycznych informacji.

Projekt wciąż się rozwija. Warto wspomnieć, iż 15 listopada 2005 r. odbyła się rejestracja stowarzyszenia Wikimedia Polska, polskiego partnera międzynarodowej Fundacji Wikimedia, które oprócz polskich projektów, wzięło pod swoje skrzydła również Wikipedię w języku kaszubskim. W planach jest również uruchomienie pisanej gwarą śląskiej wersji encyklopedii.