Sukces rakiety Virgin Orbit z polskimi satelitami

Udany start rakiety LauncherOne wyniósł na orbitę okołoziemską sześć komercyjnych satelitów, w tym dwa polskiej firmy SatRevolution.

Sukces rakiety Virgin Orbit z polskimi satelitami

źródło: nbcnews.com

W środę nad Oceanem Spokojnym, spod skrzydła specjalnie przystosowanego Boeinga 747, wystrzeliła 70-metrowa rakieta, oznaczająca drugi udany lot orbitalny start-upu rakietowego Virgin Orbit. Godzinę wcześniej wystartował samolot o nazwie Cosmic Girl. Orbita dla satelitów, znajdująca się 500 km od Ziemi, przywitała rakietą około godziny 17. Wcześniej zrzucono ładunek z dwoma satelitami polskiej firmy SatRevolution, która była pierwszym komercyjnym klientem Virgin Orbit. Środowa misja była pierwszą uznaną za misję w pełni operacyjną, a nie testową, jak w przypadku lotu orbitalnego w styczniu.

Virgin Orbit jest jedną z firm, które starają się opracować małe rakiety zdolne do częstych i w miarę tanich lotów w kosmos. Misję nazwano tytułem piosenki Tubular Bells, Pt. 1 na cześć Mike'a Oldfielda, który zainspirował miliardera, Richarda Bransona, do założenia Virgin Records w 1973 roku. Virgin Orbit wyróżnia się także dzięki swojej decyzji o użyciu rakiety wystrzeliwanej z powietrza, która startuje spod skrzydła samolotu, a nie pionowo z lądowiska.

Zobacz również:

  • Jak oglądać lot Jeffa Bezosa w kosmos?
  • Polska misja kosmiczna Andromeda - start już dziś!

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Grzegorz Wrochna skomentował wydarzenie dla Polskiej Agencji Prasowej słowami:

Dzisiejsze wydarzenie potwierdza rosnącą rolę polskiego sektora kosmicznego. To ważna chwila dla wielu polskich firm, które rozpoczynając od marzeń o podboju kosmosu, widzą realme możliwości jego eksploracji.

Zobacz także: Jak nagrać ekran w Windows 10?

Źródła: cnn.com, pap.pl