Sun chce standardów SSD

Firmy działające na rynku urządzeń SSD (Solid State Drive) muszą zacząć współpracować i powołać wspólną organizację, która zajmie się tworzeniem i wdrażaniem standardów tej technologii - uważają przedstawiciele koncernu Sun Microsystems. Ich zdaniem, obecnie producenci SSD stosują kilka niespójnych standardów, co sprawia, że klienci nie mogą w odpowiednio łatwy sposób uzyskać informacji o wydajności i trwałości nośników flash.

"Branża SSD jest na razie w wieku dziecięcym - działają w niej różne organizacje, ustanawiające różne standardy oceny i podawania parametrów urządzeń SSD. Problem w tym, że firmy z tego sektora nie starają się utworzyć jednej wspólnej organizacji, która byłaby w stanie proponować i wdrażać standardy obowiązujące w całej brażny" - stwierdził Michael Cornwell, główny technolog ds. pamięci flash w koncernie Sun.

Cornwell tłumaczy, że powstanie takiej organizacji (oraz standardów) pozwoliłoby na wprowadzenie jednolitych systemów mierzenia czy oceny np. wydajności czy trwałości napędów SSD. "Obecnie jest tak, że klient nie jest w stanie uzyskać np. rzetelnego porównania wydajności lub wytrzymałości dysku SSD oraz tradycyjnego HDD" - mówi przedstawiciel Suna. Jego zdaniem, różni producenci podają najróżniejsze dane na ten temat, co dodatkowo wprowadza zamieszane na rynku.

Zdaniem Cornwella, napędy SSD mają szereg wad i zalet - wśród wad wymienia on przede wszystkim mniejszą pojemność i trwałość, zaś wśród zalet - większą wydajność w niektórych zastosowaniach czy mniejszy apetyt na energię. Problem w tym, że przeciętny klient ma obecnie niewielkie szanse na uzyskanie rzetelnych, spójnych danych na temat SSD - takich, które ułatwiłyby mu określenie, czy flashowy napęd jest dla niego odpowiedni.

"W świecie tradycyjnych dysków HDD podstawowym parametrem, określającym "wartość" danego urządzenia jest "cena w przeliczeniu na 1 GB" - to na tej informacji skupia się większość klientów. W przypadku SSD ten parametr nie jest zbyt miarodajny - myślę, że należy wypracować przelicznik, którego podstawą będzie ocena wydajności w zależności od zastosowania" - mówi Cornwell.

Przedstawiciel Suna przyznał też, że jego firma rozpoczęła już rozmowy z kilkoma producentami SSD - ich celem jest własnie powołanie takiej ponadbranżowej organizacji standaryzacyjnej. Z pierwszych zapowiedzi wynika, że będzie ona działać na zasadach zbliżonych do IDEMA (International Disk Drive Equipment and Materials Association - stowarzyszenia ustanawiającego standardy w świecie HDD).