Sun otwiera Javę

O udostępnieniu przez firmę Sun Microsystems technologii Java na zasadach licencji open-source mówiło się już od dawna. Społeczność domagała się otwarcia technologii, lecz Sun był nieugięty, zasłaniając się choćby kwestią kompatybilności implementacji. W końcu jednak firma zdecydowała się na ten krok i już wkrótce Java zostanie otwarta...

Pierwsze doniesienia o planach udostępnienia kodu źródłowego Javy pojawiły się w maju na konferencji JavaOne. Do tej pory firma nie zdecydowała jeszcze, na zasadach jakiej licencji kod ma być dostępny, aczkolwiek na pewno będzie to licencja aprobowana przez OSI. Aby pomóc w "otwieraniu" Javy, powstała specjalna witryna Open Sourcing the JDK, na której można znaleźć najświeższe informacje na ten temat.

Jak zapewnił Laurie Tolson, odpowiedzialny w firmie za programy i produkty deweloperskie, do października bieżącego roku zostanie "otwarty" kod między innymi kompilatora kodu pośredniego b-code oraz maszyny wirtualnej Hotspot. Reszta ma zostać udostępniona do końca przyszłego roku.

Oprócz J2SE (Java 2 Standard Edition) firma zamierza "otworzyć" także implementację Javy na urządzenia mobilne J2ME (Java 2 Micro Edition), a w niej platformy CLDC (Connected Limited Device Configuration) oraz CDC (Connected Device Configuration). Do końca bieżącego roku większość platformy mobilnej powinna już być dostępna jako open-source. Jest to zgodne z ostatnimi trendami wykorzystywania w urządzeniach mobilnych otwartego oprogramowania. W tym właśnie celu firmy Motorola, NEC, Panasonic, Samsung, NTT DoCoMo i Vodafone założyły konsorcjum w celu stworzenia standardowej wersji Linuksa na urządzenia mobilne. W tym kierunku chce także podążać Java ME.

O wcześniejszych próbach stworzenia open-source'owej implementacji Javy pisaliśmy już wczesniej przy okazji zainicjowania projektu Apache Harmony (patrz artykuł "Otwarta Java 5.0 - Apache Harmony"). Ciekawe jak dalej się potoczą losy tego i innych, podobnych projektów w obliczu planowanych ruchów Suna?

Więcej informacji