Sun pozwał Microsoft

Sun Microsystems skierował przeciwko firmie z Redmond pozew, w którym domaga się 1 mld USD odszkodowania w związku z niewłaściwym, zdaniem Sun, wykorzystaniem przez MS środowiska Java.

Sun Microsystems skierował przeciwko firmie z Redmond pozew, w którym domaga się 1 mld USD odszkodowania w związku z niewłaściwym, zdaniem Sun, wykorzystaniem przez MS środowiska Java.

Sun zarzuca Microsoftowi fragmentację platformy Java i wprowadzenie na rynek niekompatybilnej Java Runtime Environment, której licencjonowanie narusza prawa własności Sun. Celem Sun jest, jak napisano w pozwie, przywrócenie konkurencji na rynku poprzez usunięcie bezprawnych barier w dystrybucji platformy Java i interoperatywności pomiędzy oprogramowaniem Microsoftu i technologiami konkurencyjnymi.

Oprócz odszkodowania Sun domaga się także ujawniania kodu źródłowego przeglądarki Internet Explorer oraz utworzenia interfejsów do współpracy Windows z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem Microsoftu. Dotychczasowe pozwy przeciwko Microsoftowi dotyczyły głównie IE i systemu Windows. Sun po raz pierwszy skierował pozew, który dotyczy bardziej zaawansowanego oprogramowania jak platforma .Net. Sun chce między innymi wydzielenia .Net z Windows. "Microsoft zamierza wykorzystać .Net Framework do przeniesienia swego obecnego monopolu na rynku systemów operacyjnych dla PC na bardziej ekspansywny i potencjalnie bardziej niebezpieczny monopol, które obejmie oprogramowanie dla wszystkich urządzeń komputerowych", stwierdzono w pozwie.

Według Microsoftu, pozew, podobnie jak złożone poprzednio, odbije się tylko na jakości obsługi użytkowników. W sprawie Javy, MS odpiera wszelkie zarzuty tłumacząc, że "miliony użytkowników Windows uzyskuje ta drogą łatwy dostęp do technologii Java. Wszelkie kłopoty użytkowników z technologią Java wynikają z błędów Sun, a nie z powodu działań MS" - wyjaśnia Microsoft.

W styczniu 2001 roku Sun ugodził się z MS w sprawie pozwu z 1997 roku, dotyczącej wykorzystania przez firmę z Redmond technologii Java. Microsoft zgodził się wypłacić Sun 20 mln i zaprzestać używania na swoich produktach oznaczenia "Java compatible".