Sun - serwerownia w paczce

Firma Sun Microsystems zaprezentowała nowy produkt nazwany "Project Blackbox". Zmienia on trochę pojęcie "komputera przenośnego" - gdyż projekt ten zakłada zamknięcie całego centrum przetwarzania danych (wraz z systemami chłodzenia i zasilania) w kontenerze transportowym. Gotowy, prekonfigurowany produkt, wystarczy postawić w dowolnym miejscu i tylko podłączyć odpowiednie media, aby wszystko ruszyło.

Projekt Blackbox zakłada zbudowanie "przenośnego" centrum przetwarzania danych na bazie przyjętego w świecie standardowego kontenera transportowego. Pozwoli to na bardzo szybką instalację takiego rozwiązania w warunkach, gdzie nie ma miejsca, ani czasu na budowanie od podstaw własnego, stałego centrum przetwarzania danych (data center), które, jak zapewnia Jonathan Schwartz z firmy Sun, może być nawet kilkadziesiąt razy droższe.

Każde z takich "przenośnych" centrów danych zawiera już wbudowane systemy chłodzenia, zasilania, a także sprzęt komputerowy i systemy składowania danych. Rezultatem jest gotowa, prekonfigurowana platforma, do której wystarczy podłączyć jedynie kable zasilające, sieć i zapewnić dopływ zimnej wody potrzebnej do chłodzenia pracującego tam sprzętu. Dodatkowo stosując jeszcze własny generator prądu użytkownik może uchronić się przed chwilowymi zanikami napięcia. Każdy kontener posiada oprócz tego specjalne filtry, które usuwają wilgoć z powietrza, aby stworzyć jak najlepsze warunki do pracy umieszczonych w nim serwerów.

Sun - serwerownia w paczce

Projekt Blackbox

A co w środku? W jednym takim centrum można umieścić do 250 serwerów Sun Fire pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Solaris 10, przestrzeń dyskowa to maksymalnie 2 petabajty (= 2 097 152 gigabajty) i do 7 terabajtów (= 7 168 gigabajtów) pamięci RAM.

Póki co, projekt znajduje się jeszcze w fazie prototypu i nie należy się spodziewać komercyjnych rozwiązań wcześniej niż w połowie przyszłego roku. Oczywiście dokładnych cen także nie podano.

Więcej informacji