Sun się otwiera

Sun Microsystems, po sukcesie, jaki odniósł nowy Solaris udostępniony na zasadach open-source, zamierza dalej iść tą ścieżką. Kolejne, zapowiadane produkty, udostępniane na tych samych zasadach, mają wzmocnić pozycję firmy na rynku.

Na początku tygodnia Sun ogłosił, że od 31 stycznia bieżącego roku zarejestrował już ponad milion nowych licencji na swój system Solaris 10 (od tego dnia system można za darmo pobrać ze stron producenta - pisaliśy o tym w tekstach "Otwarty Solaris" oraz "Sun udostępnia bezpłatnie system Solaris 10"). Sun zamierza dalej umacniać swoją pozycję na rynku systemów operacyjnych, konkurując z Microsoftem i RedHat'em. To właśnie w nich Jonathan Schwartz - prezes Sun Microsystems - widzi głównych konkurentów.

Co ciekawe, ocenia się, że rosnące użycie darmowego Solarisa skupia się głównie na platformach x86, a nie SPARC. Firma ocenia, że dwie trzecie systemów pracuje na platformach x86, z czego aż 95% na sprzęcie nie pochodzącym od Suna.

Kolejnym krokiem Suna ma być udostępnienie na zasadach open-source swojego oprogramowania biznesowego - Java Enterprise System. Nie podano jeszcze żadnych konkretnych szczegółów, ale zapewniono, że jeżeli dojdzie to do skutku, to stosowne ogłoszenie pojawi się w drugim kwartale tego roku. Postawi to konkurencję w trudnej sytuacji i zmusi takie firmy jak IBM, Tivoli, czy Lotus do radykalnych kroków.

Strona domowa Java Enterprise System

Strona domowa Solaris


Zobacz również