Sun sprzedaje technologię CMT

Sun poinformował wczoraj o zawarciu umowy z brytyjską firmą ARM Holdings (produkującą wbudowane układy scalone dla urządzeń przenośnych), która przewiduje, że ARM Holdings będzie wykorzystywać niektóre z jego technologii.

Będą to technologie stosowane w takich obszarach, jak układy obsługujące aplikacje Java pracujące w trybie wielowątkowości, układy wejścia/wyjścia czy rozwiązania zarządzające poborem mocy. Oznacza to, że technologia CMT (Chip Multithreading Technology - stosowana do tej pory w procesorach SPARC (Scalable Processor Architecture), używanych do budowania serwerów - wkroczy teraz do urządzeń przenośnych.

Technologia CMT była do tej pory stosowany wyłącznie w układach Niagara 1 i Niagara 2, instalowanych z serwerach Sun Fire. Umowa została podpisana przez oddział firmy Sun o nazwie Microelectronics, który powstał pod koniec marca br. Oddział podpisał pierwsza umowę licencyjną już na początku kwietnia z firmą Marvell Technology Group, które będzie stosować w swoich produktach opracowaną przez Sun technologię Ethernet 10 Gb/s.