Sunbird

Nazwa programu może się kojarzyć dość niefortunnie, gdyż oznacza... cukrzyka. Chodzi tu jednak o ptaka afrykańskiego, a nie osobę chorą.

Sunbird to powstający pod egidą Mozilli projekt typu open source, którego celem jest przygotowanie samodzielnego programu typu PIM, opartego na kalendarzu, w którym można notować zdarzenia i zadania, także cykliczne, z alarmem, powiadamianiem za pomocą poczty elektronicznej, kategoryzacją wpisów, oznaczaniem poufności. Możliwe jest też utworzenie wielu kalendarzy. Wykorzystuje znaczną część kodu rozszerzenia Kalendarz, znanego użytkownikom Firefoksa i Thunderbirda.

Szczególnie interesującą cechą Sunbirda jest możliwość publikowania kalendarza na serwerze i subskrybowania go z innego miejsca, co pozwala osobom używającym komputera w różnych miejscach, np. w domu i firmie, wykorzystywać tę samą bazę danych. Projekt rozwija się dość anemicznie (po wielu miesiącach mamy dopiero wersję 0.2), a co więcej, nie jest znany ostateczny cel twórców, aczkolwiek dochodzą wieści, że program ma być zintegrowany z pocztą elektroniczną i znacznie bardziej przypominać Microsoft Outlook czy Novel Evolution - tylko taka funkcjonalność stanowiłaby sensowną alternatywę dla programu Microsoftu i uzupełnienie internetowych programów Mozilli. Nowoczesne PIM-y są ściśle zintegrowane z Internetem, gdyż wiele informacji wchodzących do bazy pochodzi właśnie z Sieci. Program dostępny jest do Windows, Linuksie i MacOS X.

Zobacz również:

  • Astrokalendarz: kosmiczne wydarzenia w lutym 2022
  • Windows 11 po kolejnym liftingu! Zmieniły się aplikacje systemowe

Więcej: http://www.mozilla.org/projects/calendar/sunbird.html