Super Mario Run na Androida: uważaj na ataki cyberprzestępców

Gra Super Mario Run nie jest jeszcze dostępna na Androida. W sieci krążą pliki instalacyjne, które kusząc nieoficjalną wersją gry tak naprawdę zawierają jedynie złośliwy kod.


Super Mario Run

Gra Super Mario Run w wersji dla użytkowników sprzętu z iOS została udostępniona 15 grudnia. Właściciele sprzętu korzystającego z Androida wciąż czekają na swoją wersję w Google Play, co starają się wykorzystać cyberprzestępcy udostępniając w sieci zarażone złośliwym kodem pliki APK.

Super Mario Run z trojanem

Eksperci z Zscaler ostrzegają, że pliki APK mające rzekomo pozwalać na instalację gry Super Mario Run na urządzeniu z Androidem tak naprawdę pozwalają cyberprzestępcom na zainfekowanie urządzenia ofiary niebezpiecznym dodatkiem, którym jest nowa wersja Android Marcher Trojan.

Android Marcher Trojan - co to jest?

Android Marcher Trojan to bankowy koń trojański mający umożliwić atak finansowy. Gdy zainfekuje urządzenie z Androidem otwiera podczas uruchamiania aplikacji bankowej nakładki wymagające od użytkownika wpisania swoich danych finansowych. Gdy ofiara da się złapać w tę pułapkę, zebrane dane natychmiast przesyłane są cyberprzestępcom.

Google Play

Zscaler informuje, że nowa wersja trojana w większości przypadków blokuje też dostęp do sklepu Google Play. Użytkownikowi pojawia się przed oczami taka sama nakładka wymagająca podania informacji na temat karty kredytowej.

Co robić?

Aby nie narażać się na ryzyko zainfekowania urządzenia złośliwym kodem nie należy pobierać żadnych plików APK z nieznanych lokalizacji. Jeżeli czekasz na grę Super Mario Run uzbrój się w cierpliwość mając oko na Google Play i sprawdzając, czy aby już się tam nie pojawiła.

Aktualizacja: 19 stycznia 2017 11:09

Amerykański oddział Nintendo poinformował, że gra Super Mario Run na Androida zostanie udostępniona w Google Play w marcu 2017 roku.