Super combo

Ricoh zaprezentował w Tajpej w pełni funkcjonalny, bardzo szybki napęd DVD+RW/CD-R/CD-RW, wyposażony w technologię JustLink.

Ricoh pokazał w Tajpej w pełni funkcjonalny, bardzo szybki napęd DVD+RW/CD-R/CD-RW, wyposażony w technologię JustLink. Pomimo pełnej funkcjonalności i gotowości do produkcji, produkt japońskiej firmy nie jest obecny na światowych rynkach. Przedstawiciele Ricoha poinformowali jednak, że już za miesiąc nagrywarka zagości na półkach sklepów w Japonii, a za 3 miesiące - w USA. Niestety, nie został ustalony termin europejskiej premiery urządzenia.

Urządzenie pozwala na zapis danych na płytach wielokrotnego zapisu DVD+RW o pojemności 4,7 GB, które są kompatybilne z większością oferowanych na rynku odtwarzaczy DVD-ROM/Video. Prędkości zapisu w zależności od trybu wynoszą: 2,5 x DVD+RW, 12 x CD-R i 10 x CD-RW. Odczyt odbywa się z szybkością 8x DVD-ROM/+RW oraz 32x CD-ROM/CD-R/CD-RW. Średni czas dostępu wynosi: 120 ms CD i 140ms DVD. Do komunikacji z płytą główną służy interfejs ATAPI, działający w trybie UltraDMA 33.

Ostatnią, niezwykle istotną informacją jest to, że podobnie jak w przypadku najnowszych napędów CD-R/CD-RW, także nagrywarka DVD+RW została wyposażona w technologię JustLink, eliminującą ryzyko wystąpienia błędów podczas wykonywania nagrań.