Super procesor TRIPS

Naukowcy z University of Texas (Austin) pokazali prototyp bardzo wydajnego procesora, które może wykonywać biliony operacji na sekundę.

Rozwiązanie nosi nazwę TRIPS (Tera-op, Reliable, Intelligently adaptive Processing System) i może być w przyszłości wykorzystane do budowania systemów obliczeniowych obsługujących wymagające aplikacje, zarówno naukowe, jak i biznesowe.

Układ TRIPS zawiera dwa rdzenie. Każdy rdzeń może wykonywać w ciągu jednego cyklu zegara 16 operacji, realizując jednocześnie do 1024 instrukcji. Projektowane do tej pory wysoko wydajne procesory są w stanie wykonywać w ciągu jednego cyklu zegara maks. 4 operacje.

Na stronie założonej przez naukowców można przeczytać, że prototypowy układa TRIPS zawiera 170 mln tranzystorów, ma architekturę podobną do ASIC i jest produkowany przy użyciu technologii 130 nanometrów. Projektując układ, naukowcy współpracowali ściśle z IBM. Prace nad procesorem były sponsorowane przez szereg organizacji i firm: DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), Intel, Sun i National Science Foundation.

Układ TRIPS został zaprojektowany w oparciu o nowatorską architekturę EDGE (Explicit Data Graph Execution). Inaczej niż w przypadku tradycyjnych architektur (gdzie instrukcje są wykowane jedna po drugiej), procesor oparty na architekturze EDGE przetwarza jednocześnie duże bloki informacji, dlatego jest bardzo wydajny.