Super wydajność nie dla każdego

Wypróbowane przy produkcji Pentium D rozwiązanie zastosowano do połączenia dwóch rdzeni Core 2 Duo. Czy to działa i z jaką szybkością?

Procesory Intel Core 2 Duo charakteryzują się dużą szybkością działania w większości testów i wydzielaniem niewielkiej ilości ciepła. Thermal Design Power dla tych układów określony został na 65 W, wyjątkiem jest układ Core 2 Extreme X6800, w którym TDP osiąga wartość 75 W. Tak dobre parametry osiągnięto dzięki produkcji układów w procesie 65 nm, który ograniczył też wielkość powierzchni wykorzystanego krzemu do 143 mm<indeks>2</indeks>.

Najnowszy procesor firmy Intel - Core 2 Extreme Quad QX6700, złożony jest z dwóch procesorów Core 2 Duo, zamontowanych w jednej podstawce. Stąd bierze się ogromna powierzchnia 286 mm<indeks>2</indeks> oraz liczba tranzystorów - 582 miliony. Jednak największą wadą jest ilość wydzielanego ciepła - TDP określone jest na 130 W i to mimo częstotliwości pracy 2,66 GHz. Komputer z nowym procesorem zużywa dużo prądu i hałasuje, gdyż wymaga odpowiednio wydajnego zasilacza i dobrego systemu chłodzenia.

Dwa + dwa = ?

Taka konstrukcja procesora ma bardzo istotne ograniczenie - obie pary rdzeni komunikują się ze sobą przez powolną szynę FSB o za małej przepustowości i bardzo dużych opóźnieniach. Podwojenie liczby rdzeni powoduje wzrost wydajności średnio o 70 procent. Najlepsza sytuacja występuje jedynie w nielicznych aplikacjach, które wykonują dużo obliczeń na małej liczbie danych (Cinebench, Panorma Factory). W innych przypadkach wzrost wydajności nie jest już tak spektakularny, np. wielowątkowe aplikacje do kompresji danych (WinRAR) wykazują blisko 30-procentowy wzrost szybkości kompresji. Co gorsza, niektóre aplikacje pracują nawet nieco wolniej niż z nie najszybszym Core 2 Duo E6700, które działa z taką samą częstotliwością.

Core 2 Extreme Quad QX6700 sprawdza się natomiast w aplikacjach, które służą do generowania grafiki przestrzennej. POV-Ray pozwala skrócić czas obliczeń o blisko połowę, podobnie będzie w 3ds max.

Nowy układ Intela jest najwydajniejszym procesorem, który można kupić na gwiazdkę tego roku. Jednak nie każdy użytkownik komputera będzie mógł skorzystać z jego zalet. Prawdopodobnie pozwolą na to dopiero gry, które pojawią się w przyszłym roku.