SuperDrive dla Maca

Apple wprowadza do sprzedaży nową wersję Power Mac G4 733 MHz wyposażonego w napęd SuperDrive, który łączy w sobie nagrywarkę CD i DVD.

Firma Apple po raz pierwszy przedstawiła taką konfigurację Power Maca na konferencji Macworld Expo w San Francisco. Komputer wyposażony był w procesor taktowany zegarem 733 MHz oraz najnowszy napęd SuperDrive pozwalający na odtwarzanie i kopiowanie krążków CD i DVD. Nowy komputer sprzedawany jest wraz z autorskim oprogramowaniem iDVD, które umożliwia tworzenie interaktywnych prezentacji na nośnikach DVD,wykorzystując do tego technologię 'drag-and-drop'. Dodatkowo otrzymamy pełne wersje programów iTunes i iMovie. Apple oferuje również (za 995 USD) DVD Studio Pro - aplikację do tworzenia komercyjnych tytułów DVD.

Standardowa konfiguracja (przy cenie 3499 USD) obejmuje procesor G4 733 MHz z 256 Kb cache drugiego poziomu i 1 MB cache poziomu trzeciego, 256 MB 133 MHz pamięci SDRAM, 60 GB dysk twardy Ultra ATA/66 (na początku miał być to dysk Ultra ATA/100) oraz kartę graficzną firmy Nvidia GeForce2 MX z 32 MB SDRAM. Power Mac wyposażony został również w dwa porty FireWire i USB, cztery sloty PCI, wbudowany modem i kartę sieciową.

Według Apple, na początku sprzedaży mogą pojawić się problemy związane z nabyciem nowych wersji Power Mac'ów i dokładnie nie wiadomo kiedy będzie można kupować je bez większych trudności, zamawiając odpowiednią konfigurację przez Internet (firma AII4DVD planuje wprowadzenie w maju wersji zewnętrznej napędu SuperDrive, korzystającego do połączenia z komputerem z interfejsu FireWire).

Jednak rzecznik prasowy Apple zapowiedział, że równocześnie rozpocznie się sprzedaż Power Mac'ów G4 z procesorem taktowanym zegarem 667 MHZ i napędem CD-RW zamiast SuperDrive (przy pozostałych parametrach niezmiennych). Model ten ma kosztować 2799 USD.

www.apple.com


Zobacz również