SuperGratisy

Autorzy darmowego oprogramowania już dawno udowodnili, że ich produktów nie można nazwać gorszymi od komercyjnych aplikacji. Bezpłatne oprogramowanie przyciąga do siebie rzesze zwolenników, czemu trudno się dziwić - jest dużo perełek, z których warto skorzystać. W poniższym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie.


Autorzy darmowego oprogramowania już dawno udowodnili, że ich produktów nie można nazwać gorszymi od komercyjnych aplikacji. Bezpłatne oprogramowanie przyciąga do siebie rzesze zwolenników, czemu trudno się dziwić - jest dużo perełek, z których warto skorzystać. W poniższym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie.

W kolejnym odcinku serii SuperGratisów prezentujemy siedem doskonałych aplikacji. Vista Start Menu odmieni menu "Start" systemu Vista, który po instalacji tego programu będzie wreszcie przyjazny dla użytkownika. Real Alternative pozwala odtwarzać formaty RealMedia bez przymusu korzystania z zasobożernych aplikacji korporacji Real Networks. LameXP pozwala w łatwy sposób konwertować pliki dźwiękowe. Program save2pc umożliwia pobranie na twardy dysk filmów z serwisów YouTube oraz Google Video i zakodowanie ich w formacie FLV lub Mpeg. Teen Spirit to darmowa aplikacja do katalogowania multimediów użytkownika, zaś Free PC Audit dostarczy dokładnych informacji o komputerze, na którym jest uruchomiony. Na końcu zestawienia program na system Linux, Transmission, który jest doskonałym sposobem na pobieranie plików z sieci BitTorrent.

Vista Start Menu 3.01 (FR)

Przyjazne menu Start w Viście

Vista Start Menu 3.01 (FR)

Vista Start Menu 3.01 (FR)

Menu Start systemu operacyjnego Microsoft Vista prezentuje się dobrze, jednak nie sposób uznać go za rozwiązanie przyjazne dla użytkownika - w przypadku posiadania na komputerze dużej ilości zainstalowanych programów trzeba mocno się natrudzić, by uruchomić pożądaną aplikację. Vista Start Menu to rozwiązanie, które odmieni menu start użytkownika Visty. Przede wszystkim, odnośniki z menu Start będą zawsze w tym samym miejscu - niezależnie czy zmieniła się liczba zainstalowanych programów. Pozwala to na łatwe, pamięciowe opanowanie struktury wyświetlanych danych. Aplikacja pozwala dowolnie zmieniać rozmiar menu Start oraz jego położenie na ekranie użytkownika. Doskonałym rozwiązaniem jest możliwość podziału wyświetlanych odnośników na kategorie, które można łatwo zmienić korzystając z odpowiednich zakładek. Ciekawą funkcją jest możliwość zrestartowania, zahibernowania czy wyłączenia komputera za pomocą przypisanych klawiszy.

Informacje: p1.pcworld.pl/r/71862

Real Alternative 1.9.0 (FR)

Alternatywa Real Playera

Real Alternative 1.9.0 (FR)

Real Alternative 1.9.0 (FR)

Real Media jest mocno rozpowszechnionym formatem wykorzystywanym do strumieniowego wyświetlania filmów czy muzyki - przez długi czas jedyną możliwością jego wykorzystania było użycie przeładowanego funkcjami i topornego programu Real Player lub RealOne Player. Korzystanie z tych aplikacji stwarzało sporo problemów internautom, którzy nie posiadają nowoczesnych platform sprzętowych - na ratunek przyszli twórcy aplikacji Real Alternative, pozwalająca w pełni użytkować format Real Media. Program ma ascetyczny interfejs (oparty o aplikację Media Player Classic) i pozwala odtwarzać materiały multimedialne, korzystając ze znacznie mniejszych zasobów komputera. Obsługiwane są formaty Real Audio (rozszerzenia .ra oraz .rpm), RealMedia (.rmvb, .rpx, .smi, .smil, .rm, .ram) oraz RealText i ReadPix (.rt). Real Alternative pozwala z powodzeniem korzystać z dołączonych do stron internetowych mediów strumieniowych Real, dzięki dobremu integrowaniu się z najpopularniejszymi przeglądarkami (Internet Explorer, Opera oraz Mozilla).

Informacje: p1.pcworld.pl/r/556df

LameXP 3.0.5 (FR)

Łatwe kompresowanie muzyk

LameXP 3.0.5 (FR)

LameXP 3.0.5 (FR)

LAME to najczęściej stosowana aplikacja umożliwiająca kodowanie plików audio do formatu MP3. Program uznawany jest za najefektywniejsze narzędzie do kompresowania plików z muzyką, które pozwala zachować najlepszą możliwą jakość dźwięku. Niestety, jego wadą jest brak graficznego interfejsu, co sprawia, że użycie aplikacji wydaje się być bardzo skomplikowane. Remedium stanowi program LameXP, który wyposaża aplikację LAME w przyjazny, łatwy w użyciu interfejs. Dzięki niemu można w pełni skorzystać z możliwości kodera LAME bez konieczności użycia trybu tekstowego aplikacji. Użytkownik może za jego pomocą konwertować pliki audio do MP3, stosować różne stopnie kompresji, łatwo dodawać tagi (ID3v1 oraz ID3v2) oraz kontrolować szybkość pracy kodera. Uwaga! Aplikacja LameXP często identyfikowana jest przez programy antywirusowe jako niebezpieczna - nie należy jednak tym się martwić, program jest w pełni bezpieczny i nie zawiera jakiegokolwiek groźnego kodu.

Informacje: p1.pcworld.pl/r/8b82b

save2pc 3.37 (FR)

Niezastąpiony informator

save2pc 3.37 (FR)

save2pc 3.37 (FR)

Niewątpliwie ikoną Internetu w ostatnich latach stał się serwis YouTube, z którego każdego dnia korzystają miliony użytkowników, a baza materiałów multimedialnych udostępnianych za jego pośrednictwem liczona jest w dziesiątkach milionów. Największą zaletą serwisu YouTube jest jego zróżnicowana baza filmów - są tam relacje ze spotkań, teledyski, osiągnięcia kaskaderów oraz wiele, wiele innych. Na pewno niejednokrotnie chciałeś pobrać obejrzany film na twardy dysk w celu późniejszego sięgnięcia po niego - niestety, serwis nie oferuje takiej funkcji. Można jednak skorzystać z aplikacji save2pc, która pozwala ściągnąć dowolny materiał z serwisu YouTube (lub bliźniaczego Google Video) i skonwertować go do formatu odtwarzanego przez standardowe odtwarzacze multimediów. Aplikacja jest mała, prosta w obsłudze, ale jednocześnie bardzo efektywna i sprawna.

Informacje: p1.pcworld.pl/r/92413

Teen Spirit 0.95.857 (FR)

Multimedia pod kontrolą

Teen Spirit 0.95.857 (FR)

Teen Spirit 0.95.857 (FR)

Teen Spirit jest doskonałą aplikacją, dzięki której użytkownik może łatwo i szybko stworzyć katalog wszystkich swoich multimediów - mogą to być pliki dźwiękowe lub wideo, a nawet nośniki CD czy DVD. Program jest prosty w obsłudze - dodanie do biblioteki wymaga kilku kliknięć i podania ścieżki do plików multimedialnych. Teen Spirit obsługuje tagi, które opisują m.in. wykonawcę, album, nazwę utworu itp., dzięki czemu możliwe jest wyświetlenie rozbudowanych informacji o przechowywanym pliku (dodatkowe dane pobierane są z Internetu). Aplikacja ma wbudowany odtwarzacz multimediów, co czyni program jeszcze bardziej kompleksowym rozwiązaniem. Katalog Teen Spirit zawiera doskonałą wyszukiwarkę, może wyświetlać wizualizacje i historię ostatnio oraz najczęściej uruchamianych plików. Ciekawostką jest zaimplementowanie gry, która polega na odtworzeniu przez program losowego pliku z bazy multimediów oraz wyświetleniu okna z pytaniem, jaka jest nazwa utworu.

Informacje: p1.pcworld.pl/r/1f2f9

Free PC Audit 1.1 (FR)

Komputerowy inspektor

Free PC Audit 1.1 (FR)

Free PC Audit 1.1 (FR)

Free PC Audit to darmowa aplikacja, dzięki której poznasz wszystkie sekrety swojego komputera. Dostarcza ona informacji o systemie, oprogramowaniu oraz aktywnych procesach związanych z komputerem użytkownika. Wśród informacji o systemie znajdują się kompleksowe informacje o sprzęcie, dokładnej wersji systemu Windows, kluczu systemu, numerze IP oraz hoście, a także uruchamianych z każdym startem komputera aplikacji i udostępnianych folderach w Sieci lokalnej. Informacje o oprogramowaniu dostarczają nazwy zainstalowanych aplikacji z numerami ich wersji i kluczem użytym podczas instalacji, a także listę wszystkich łat systemowych. Aktywne procesy można porównać do menedżera zadań systemu Windows, lista jest jednak dużo dłuższa, ponieważ obejmuje uruchomione programy systemowe itp. Free PC Audit można uruchomić bez instalacji, z płyty CD, twardego dysku, pendrive czy nawet zwykłej dyskietki. Program jest szczególnie użyteczny dla użytkowników, którzy chcieliby zainstalować nowe wersje sterowników w swoim systemie operacyjnym lub po prostu sprawdzić zawartość swojego komputera.

Informacje:http://p1.pcworld.pl/r/799d4

Transmission 1.34 (OS)

BitTorrent na Linuksie

Transmission 1.34 (OS)

Transmission 1.34 (OS)

BitTorrent jest jedną z najpopularniejszych sieci bezpośredniej wymiany danych. Jest to system peer-to-peer, który w porównaniu do konkurencji ma wiele zalet, wśród których należy wymienić przede wszystkim skuteczność działania (jest bardzo szybki), dużą ilość udostępnianych za jej pośrednictwem danych, a ich jakość jest wysoka, dzięki skutecznemu eliminowaniu pozycji zawierających treści inne niż opisywane. Transmission jest doskonałym programem do obsługi sieci BitTorrent na Linuksa. Autorzy aplikacji postawili na efektywność - pozbawiona jest zbędnych funkcji, co procentuje w dużej szybkości transferów, posiada intuicyjny interfejs oraz duże możliwości konfiguracyjne. Użytkownik ma możliwość zablokowania wybranych komputerów, które rozsyłają uszkodzone dane, może ograniczyć pasmo wysyłania/odbierania pakietów oraz wiele więcej. Dużą zaletą są częste aktualizacje poprawiające działanie programu.

Informacje: http://p1.pcworld.pl/r/5d9fc