SuperGratisy - kwiecień 2009

W kwietniu postawiliśmy na bezpieczeństwo, multimedia i - co najważniejsze - oszczędności: użytkownikom, którym skończył się abonament na program antywirusowy, proponujemy dwa świetne skanery złośliwego oprogramowania, natomiast miłośnikom eksperymentów z pogranicza prawa udostępniamy aplikację, która pozwoli błyskawicznie wyszukać aktywne w sieci maszyny. Wszystkim zalecamy też instalację najnowszego zestawu kodeków FFDShow.

Kaspersky Virus Removal Tool 7.0.0.290 (FR) - Bez litości dla wirusów

Bezpłatny program do usuwania z systemu złośliwych aplikacji. Potrafi przeskanować pamięć operacyjną lub wybrany folder na dysku. W razie wykrycia szkodnika, potrafi odciąć go od zarażonego pliku, usunąć z HDD lub przesunąć do katalogu z kwarantanną. Umożliwia też wysłanie potencjalnego wirusa do laboratoriów Kaspersky'ego, do analizy.

SuperGratisy - kwiecień 2009

Aplikacja idealnie sprawdzi się, jeśli w systemie nie ma żadnego programu zabezpieczającego, a użytkownik zauważa nietypowe działanie komputera, doskonale też uzupełni tańszy pakiet Internet Security, do którego funkcjonowania zaczynamy mieć wątpliwości. Program nie powinien być jednak traktowany jak alternatywa dla zwykłego antywirusa, gdyż nie zawiera rezydentnego monitora, nie potrafi się też zintegrować z przeglądarką, aby na bieżąco chronić komputer. Najnowsza wersja zawiera aktualne bazy usuwające coraz groźniejszego Confickera (Downadup).

Dr.WEB CureIt! 5.00.1 (FR) - Błyskawiczne leczenie

Dr.WEB CureIt! 5.00.1 jest alternatywą do opisywanego programu Kaspersky'ego. W odróżnieniu od swego konkurenta - jak można się domyślić - używa silnika Dr. WEB. W wielu wypadkach daje to całkiem sporą przewagę czasową. Olbrzymią zaletą aplikacji jest brak konieczności wybierania elementów do skanowania: wystarczy tylko uruchomić Dr.WEB CureIt! i nacisnąć przycisk znajdujący się pod ikoną pająka. Program nie wymaga instalacji, do jego uruchomienia nie są konieczne zewnętrzne biblioteki - paczka z plikiem wykonywalnym zawiera wszystkie niezbędne pliki, dlatego skaner antywirusowy powinien działać nawet w wypadku uszkodzenia systemu Windows.

SuperGratisy - kwiecień 2009

Dr.WEB CureIt! nie radzi sobie z odcinaniem wirusów od plików, leczenie wiąże się zwykle z restartem komputera, podczas którego złośliwy program jest usuwany albo unieszkodliwiany.

Soundbase 2009.02.16 (FR) - MP3 uporządkowane

Soundbase 2009.02.16 pozwala na zarządzanie zgromadzonymi na dysku utworami muzycznymi w formatach MP3, OGG, WMV i innymi. W odróżnieniu od Winampa czy Windows Media Playera, w których duży nacisk położono na odtwarzanie pojedynczych plików, Soundbase pozwala na błyskawiczne porządkowanie list odtwarzania zarówno na poziomie plików, jak też przede wszystkim albumów. Za pomocą wielu dodatkowych kart w oknie programu można w każdej chwili zmienić tag piosenki, zmodyfikować nazwę wykonawcy czy dodać komentarz.

SuperGratisy - kwiecień 2009

Aplikacja ma kilka interfejsów, które powinny przypaść do gustu purystom: zamiast błyskotek na ekranie może być prezentowana okładka, suwak i lista odtwarzania, albumów czy też znany z Eksploratora widok folderu, w którym nazwa prezentowanego pliku będzie pogrubiona - przełączanie między nimi następuje po wciśnięciu klawisza [Alt] z wybraną cyfrą.

IPFinder 2.0.0.0 (FR) - Pomocnik hakera

IPFinder to prosta, ale niezwykle pożyteczna aplikacja. Dzięki niej błyskawicznie sprawdzisz, ile włączonych komputerów znajduje się w twojej okolicy. Zarówno w sieciach lokalnych, jak i w Internecie program pomaga utworzyć listę nieużywanych adresów IP - oraz umożliwia namierzenie aktywnych komputerów. IPFinder wykorzystuje mechanizm ping, dlatego jego działanie jest w pełni legalne. Twój dostawca usług internetowych może natomiast zwrócić uwagę na większą niż zwykle liczbę wychodzących od ciebie pakietów oraz na intensywne wykorzystywanie konkretnego ich rodzaju - dlatego z aplikacji korzystaj z rozwagą.

SuperGratisy - kwiecień 2009

Aplikacja potrafi zapisać w pliku tekstowym adresy IP maszyn, które odpowiedziały. Można je później wczytać do innego programu, który przeprowadza bardziej zaawansowane skanowanie poziomu zabezpieczeń; można je też wykorzystać do przygotowania statystyk używalności adresów u poszczególnych dostawców: TP, chello itd.

Memtest86 3.5 (FR) - Praca bez zwisów

Dwie najtrudniejsze do zdiagnozowania choroby komputera to niedomagający zasilacz oraz umierające pamięci RAM. Te drugie składają się z setek milionów elementów półprzewodnikowych, podczas gdy awaria choćby jednego może doprowadzić do niewyobrażalnych następstw. Jeśli twój komputer działa w sposób niepokojący podczas pracy z kilkoma aplikacjami albo sam "wychodzi" z gry 3D, koniecznie skorzystaj z Memtest86. Aplikacja potrafi sprawdzić szybkość pamięci i przeprowadzić dogłębne skanowanie RAM-u adres po adresie.

SuperGratisy - kwiecień 2009

Dzięki wykorzystaniu kilku rdzeni (procesorów - opcja "2" na starcie) udaje się skrócić czas testów. Memtest86 co prawda komunikuje się po angielsku, ale do pracy z nim nie jest wymagana żadna specyficzna wiedza: po wypaleniu pliku ISO na płycie wystarczy uruchomić z niej komputer i... zostawić go przynajmniej na kwadrans. Brak jakichkolwiek czerwonych komunikatów oznacza, że wszystko jest OK i można przerwać pracę Memtestu86, naciskając [Esc].

go.pcworld.pl/24d33

FFDShow 2009.02.16 (FR) - Najszybszy kodek pod słońcem

FFDShow 2009.02.16 to uniwersalny kodek pozwalający na odtwarzanie najważniejszych formatów multimedialnych, w tym DiVX, XviD, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WMV, FLV1 i H.264. Nie śmieci w systemie i nie kopiuje do katalogu Windows kilkuset bibliotek, jak mają to w zwyczaju pakiety kodeków - a jednocześnie gwarantuje lepszą wydajność podczas odtwarzania filmów, żywy obraz i sporą liczbę funkcji konfiguracyjnych.

SuperGratisy - kwiecień 2009

Kodek wyjątkowo dobrze sprawdza się w wypadku mocno skompresowanych multimediów, ponieważ zawarto w nim wiele mechanizmów optymalizacyjnych, które powodują usunięcie artefaktów kompresji. Co najważniejsze, FFDShow wykazuje wyjątkowo niskie zapotrzebowanie na moc procesora, warto więc z niego korzystać, gdy mamy słabszy procesor i film rwie się na ekranie. Program idealnie sprawdzi się w netbookach, które dysponują ograniczonymi zasobami sprzętowymi.

go.pcworld.pl/df3ee

doPDF 6.1 (FR) - Oszczędź 3000 zł na PDF-ach

Jeśli chcesz wygenerować plik PDF, wcale nie musisz kupować Adobe Acrobata kosztującego od 1800 (wersja Standard) do 3000 złotych (wersja Professional). Dużo wygodniej skorzystać z niewielkiej aplikacji o nazwie doPDF. Darmowy program instaluje się w systemie jako drukarka. Jeśli chcesz, żeby dowolny plik - czy to DOC z Worda, czy arkusz XLS z Excela, czy strona WWW z przeglądarki internetowej - zamieniła się w plik PDF, musisz go po prostu... wydrukować do urządzenia o nazwie doPDF v6.

SuperGratisy - kwiecień 2009

Program generuje doskonałej jakości pliki, które wyglądem nie różnią się od oryginału i w żadnym wypadku nie ustępują PDF-om przygotowanym za pomocą Adobe Acrobata. Aplikacja przyda się wszystkim tym, którzy muszą wysyłać własne pliki na zewnątrz, a nie chcą kupować licencji na dużą aplikację generującą PDF-y.