Superbezpieczne samochody przyszłości

Stwierdzenie, że poziom bezpieczeństwa to najważniejsza cecha samochodu, jest truizmem. O wiele większe znaczenie ma fakt, że konstruktorzy pojazdów dwoją się i troją, by ten poziom zwiększyć. Czy za kilka lat do użytku wejdą auta stuprocentowo bezpieczne?


Koncern Volvo w 2008 r. przedstawił strategię Vision 2020 - plan poprawy bezpieczeństwa konstruowanych przez firmę pojazdów. Wizja jest ambitna: do 2020 r. doprowadzić do tego, by nikt nie odniósł poważnych obrażeń ani nie zginął w wypadku prowadząc auto marki Volvo.

Nad poprawą bezpieczeństwa pracują też inne koncerny motoryzacyjne. Dowodem tych starań są coraz to nowe technologie wdrażane w samochodach. Ponieważ przeważająca część incydentów drogowych następuje z winy człowieka (błąd, brawura, prowadzenie po pijanemu) najnowocześniejsze samochody wyposażane są w takie systemy, które w sytuacji zagrożenia przejmują od kierowcy kontrolę nad autem.

Zobacz również:

  • Tak będą wyglądały nowe samochody elektryczne Volvo
  • Ford stawia na Amazon Alexa! Aktualizacja aut w drodze

Krok pierwszy - bezpieczeństwo uczestników ruchu

Systemy, które można nazwać technologiami aktywnej ochrony, to m.in. system ESP (odpowiadający za korygowanie szybkości poszczególnych kół pojazdu w wypadku, gdy istnieje zagrożenie wpadnięcia w poślizg), wykrywanie pieszych:

czy system antykolizyjny: