Superbezpieczny dysk Seagate'a

Producent dysków twardych zaprezentował najnowsze wydanie swojego dysku twardego Momentus 5400 FDE, przeznaczonego do montażu w notebookach. FDE 2, oferujący zaawansowane funkcje bezpieczeństwa danych, ma trafić do sprzedaży pod koniec marca br. jako element wyposażenia notebooka C8015+ firmy ASI.

Superbezpieczny dysk Seagate'a

Seagate Momentus 5400 FDE.2

Po raz pierwszy o opisywanym modelu dysku zrobiło się głośno w czerwcu 2005 r. - zaprezentowany wtedy przez Seagate model działał niezależnie od systemu operacyjnego, oferował szyfrowanie zgromadzonych na nim danych oraz wymagał potwierdzenia tożsamości użytkownika.

Momentus 5400 FDE.2 to 2,5-calowy HDD obsługujący interfejs SATA, wyposażony w moduł TPM (trusted platform module) i - podobnie jak poprzednik - w skaner linii papilarnych (FDE to skrót od Full Disc Encryption). Model Momentusa montowany w laptopie ASI będzie oferował 80 GB przestrzeni dyskowej, Seagate zapowiada jednak produkcję modeli o pojemności 100, 120 i 160 GB. Wszystkie modele korzystają z technologii prostopadłego zapisu danych, oferują prędkość obrotową talerzy 5400 rpm i 8-megabajtowy bufor danych. Szczegółowe informacje dotyczące parametrów technicznych dostępne są tutaj.

Dane zapisywane na dysku szyfrowane są za pomocą 128-bitowego algorytmu szyfrującego - użytkownik może np. utworzyć hasło umożliwiające dostęp do dysku w trakcie uruchamiania systemu, a dane są dostępne w jawnej postaci jedynie w trakcie wykorzystywania przez konkretną aplikację

Do zarządzania funkcjami dysku wykorzystano oprogramowanie firmy Wave Systems. Seagate przekonuje, że operacje szyfrowania i deszyfrowania danych powodują ledwie kilkuprocentowy wzrost obciążenia procesora.

Więcej informacji: Seagate