Superbezpieczny komputer

Safe Internet Computer (SafeIC) to najnowszy, oparty o system Linux, produkt australijskiej firmy Cybersource. Jest to komputer o specjalnej architekturze, którego zadaniem jest zapewnienie użytkownikowi jak największego poziomu bezpieczeństwa. Co ciekawe, jednym z elementów 'polityki bezpieczeństwa' jest brak... twardego dysku.

SafeIC uniemożliwia wirusom, trojanom, programom typu spyware, keyloggerom i programom zawierającym szkodliwy kod zainfekowanie lub jakiekolwiek uszkodzenie komputera. Nie pozwala też na żadne modyfikacje systemu - po każdym restarcie systemu, SafeIC oczyszcza go i przywraca ustawienia fabryczne.

Według producenta, użytkownik SafeIC nie musi stosować jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania antywirusowego czy firewalla. Wśród aplikacji dostepnych wraz z komputerem znaleźć można m.in. przeglądarkę internetową Mozilla Firefox, pakiet biurowy OpenOffice.org, program graficzny Gimp, komunikator Gaim, a także gry i programy edukacyjne.

Specjalna architektura SafeIC związana jest przede wszystkim z brakiem dysku twardego. Przy tworzeniu i zapisywaniu np. dokumentów, musimy skorzystać ze standardowego klucza USB lub też wysłać te dokumenty mailem. SafeIC kosztuje ok. 500 dolarów. W cenę wliczony jest komputer, oprogramowanie, klawiatura i mysz.

Więcej informacji

http://www.cyber.com.au/cyber/product/safe_internet_computer/


Zobacz również