Superdekodery HD

Nie zawsze jesteś skazany na dekoder satelitarny HD. Większość platform cyfrowych oferuje karty dostępu warunkowego, które bez problemu działają w polecanych przez nas alternatywnych dekoderach.


Nie zawsze jesteś skazany na dekoder satelitarny HD. Większość platform cyfrowych oferuje karty dostępu warunkowego, które bez problemu działają w polecanych przez nas alternatywnych dekoderach.

Dwie z trzech platform cyfrowych (Cyfra+ oraz Cyfrowy Polsat) oferujących kanały HD umożliwiają widzom wykupienie kart dostępu warunkowego, pozwalających na odbiór płatnych kanałów telewizyjnych za pośrednictwem dowolnego kompatybilnego dekodera satelitarnego. Decydując się na abonament platformy cyfrowej, większość klientów, wybiera dekodery oferowane przez nadawców. W wypadku Cyfry+ można wziąć w dzierżawę lub kupić odbiorniki Philipsa, z kolei Cyfrowy Polsat kusi zgrabnym, dobrze się spisującym dekoderem Samsunga. Urządzenia te często przekonują dobrymi walorami użytkowymi i zadowalającą jakością obrazu i dźwięku, ale dla części wymagających widzów nie są optymalnym wyborem. Ich ograniczeniem jest choćby możliwość odbioru wyłącznie kanałów telewizyjnych dostępnych na jednej platformie cyfrowej.

Alternatywne dekodery HD, które polecamy, są wyposażone co najmniej w dwa czytniki kart pozwalających za pomocą jednego odbiornika oglądać kanały dwóch płatnych platform cyfrowych. Dodatkową zaletą jest możliwość skorzystania z funkcji często niedostępnych w dekoderach oferowanych standardowo. Takim przypadkiem jest Cyfrowy Polsat, który nie oferuje dekodera satelitarnego HD z twardym dyskiem. Jeśli widz chce archiwizować audycje telewizyjne (co jest szczególnie kuszące w perspektywie najbliższych rozgrywek sportowych – mistrzostw Europy w piłce nożnej i olimpiady w Pekinie) nie ma wyjścia, musi wybrać dekoder z dyskiem jednego ze specjalistycznych dostawców sprzętu tego typu. Oferta jest bogata, nie ma problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu. Oczywiście różnice tkwią w wyposażeniu, jakości wykonania, a przede wszystkim w cenie. Z naszych doświadczeń wynika, że często alternatywne dekodery HD oferują lepszy obraz i dźwięk. Są droższe od standardowych, sprzedawanych w ramach abonamentu platformy. Warto jednak przejrzeć ofertę specjalistycznych sklepów, bo często wraz ze stosunkowo kosztownym dekoderem otrzymujemy np. darmowy pakiet kanałów HD, który istotnie zwiększa opłacalność takiej inwestycji.

Humax HDCI 2000

Superdekodery HD

Humax HDCI 2000

Odbiornik HDTV najnowszej generacji, pozwalający oglądać programy HD m.in. nadawane przez Cyfrę+, a w przyszłości także Cyfrowy Polsat. Nie jest tajemnicą, że konstrukcje odbiorników HD oferowanych standardowo przez platformy cyfrowe wymagają pewnych kompromisów jakościowych. Mają być atrakcyjne cenowo dla klientów i jednocześnie zapewniać obsługę podstawowych funkcji nowoczesnej telewizji HD. Klienci wymagający od odbiornika HD obrazu wyższej jakości często kierują uwagę na produkty kompatybilne, które choć podnoszą koszt korzystania z telewizji HD, dają nadzieję na lepszą funkcjonalność i obraz wyższej klasy. Taki właśnie jest Humax HDCI 2000, który wyposażono w dwa złącza CI, pozwalające na obsługę różnorodnych modułów/systemów kodowania. Za jego pośrednictwem można korzystać z oferty programowej dwóch operatorów cyfrowych, nie trzeba więc ustawiać obok telewizora dwóch odbiorników HD. Nie musisz się również martwić tym, że rezygnując z „oryginalnego” odbiornika stracisz szansę na korzystanie z części funkcji. Humax zadbał np. o to, abyś miał dostęp do podwójnego, elektronicznego przewodnika po programach (EPG) Polsatu i Cyfry+. Jest on doskonale wykonany i ma czytelną formę graficzną. Gwarantuje aktualność zapowiedzi i opisów programowych na dwa do siedmiu dni do przodu.

Superdekodery HD

Odbiornik Humaksa testowaliśmy z dostępnym u tego samego dystrybutora modułem CI Aston2 i standardową kartą dostępu warunkowego Cyfry+. Oba elementy współpracowały bez żadnych problemów. Humax pod względem stylistycznym prezentuje się nieźle, został wykonany solidnie, obudowa ma metalowe elementy i jest polakierowana na kolor srebrny. Gniazda CI ukryto pod odchylanym frontem. Ładne menu graficzne zawiera niewiele zaawansowanych ustawień, co jest zaletą, naszym zdaniem, i pozwala na łatwe posługiwanie się urządzeniem. Humax ma wbudowany skaler rozdzielczości obrazu do trybu 1080i włącznie. Oczywiście w pełni obsługuje ścieżki dźwiękowe Dolby Digital 5.1, ma także dość dobrze przygotowane ustawienia proporcji obrazu (istotne przy skalowaniu obrazów 4:3 tak, aby wypełniały całą powierzchnię ekranu panoramicznego 16:9). O atrakcyjności tego modelu decyduje przede wszystkim wyśmienita jakość obrazu, który w porównaniu do standardowego oferowanego przez Cyfrę+ odbiornika HD Philipsa jest dużo ostrzejszy, pozbawiony szumów. Zdecydowanie lepsze są barwy, głębia czerni, zróżnicowane szarości. To po prostu obraz dużo wyższej klasy, uzyskany z materiału źródłowego tej samej jakości. Istotną zachętą do kupna Humaksa jest promocja: do każdego odbiornika dodawany jest kupon na bezpłatny odbiór przez 10 miesięcy kanałów HD Cyfry+ (Canal+ Sport HD, Canal+ Film HD i National Geographic HD).

Informacje Sensor

tel. 071 3477251

http://www.sensor.com.pl

Cena 899 zł

Ferguson HF-8900 HD

Superdekodery HD

Ferguson HF-8900 HD

Testowany przez nas model to najbardziej zaawansowany dekoder w ofercie Fergusona. Analizując jego wyposażenie, można wyciągnąć wniosek, że nabywcami będą najczęściej osoby, które korzystają z usług więcej niż jednego nadawcy płatnej telewizji cyfrowej. Wyposażenie jest bardzo bogate i obejmuje zintegrowany czytnik kart płatnej telewizji, są dwa gniazda modułów dostępu warunkowego. Stylistyka dekodera może się podobać. Jest nowoczesna i dobrze komponuje się z nowymi modelami płaskich telewizorów. Front podzielono na dwie części – górną pokrywa czarne półprzezroczyste tworzywo, pod którym zamontowano czytelny, duży wyświetlacz. Dolna część to srebrna odchylana pokrywa, pod którą znajdziesz gniazda kart i modułów dostępowych oraz port USB. Jakość dekodera jest dobra, choć do precyzji wykonania drobnych elementów, typu przyciski czy obudowa portu USB, można mieć zastrzeżenia. Wspomniany port USB nie jest jedynym tego typu gniazdem w dekoderze. Drugi (oba w standardzie 2.0) zamontowano na tylnym panelu. Złącza te pozwalają na podłączenia zewnętrznych pamięci dysponujących wspomnianym interfejsem. Mogą to być zewnętrzne twarde dyski (z własnym zasilaniem) lub popularne pamięci typu pendrive.

Superdekodery HD

Nasze próby podłączenia zewnętrznego twardego dysku bez własnego zasilania spełzły na niczym, dlatego zalecenia producenta w tej kwestii trzeba potraktować poważnie. Nie ma za to problemów z obsługą pamięci flash. W obu wypadkach struktura danych na dysku musi być zgodna ze standardem FAT32. Na pamięciach można zapisywać audycje nadawane w rozdzielczości standardowej SD i wysokiej HD. Jeśli nagrasz film na dysku flash, zapisana zostanie ścieżka audio aktualnie wykorzystywana. Nie jest możliwe nagranie całego strumienia cyfrowego zawierającego np. kilka wersji ścieżek audio oraz napisy ekranowe. Napisy nie są w ogóle rejestrowane, co naszym zdaniem jest sporym minusem. Pojedynczy plik filmowy może zajmować nie więcej niż 4,2 GB (ograniczenia FAT32). Ta pojemność pozwala na zapisanie około 4 godzin materiału SD i 30–60 minut programu HD. Podczas jednej sesji urządzenie można zaprogramować, aby nagrało do 23 godzin i 59 minut materiału wideo. Dodatkowe ograniczenie to możliwość zapisania na dysku maksymalnie dziewięciu plików. W menu dekodera określisz, jak długi ma być domyślny czas nagrywania – od 5 minut do 10 godzin. Tyle teorii. W praktyce sprawy wyglądają nieco mniej różowo, bo nasze testy wykryły kilka słabości Fergusona. Przede wszystkim, aby poprawnie nagrywać audycje HD, nie wystarczy byle jaka pamięć flash. Próby ze stosunkowo wolnym dyskiem Kingston DataTraveler 4 GB powodowały niewłaściwe odtwarzanie materiału HD. Obraz nie był płynny, występowały błędy w kompresji.

Superdekodery HD

Ta sama audycja HD na szybszym dysku flash (Super Talent Fireball 1 GB) była zapisana i odtwarzana bez problemów. Zauważyliśmy też problem z synchronizacją obrazu i dźwięku podczas zapisu materiałów w standardowej rozdzielczości. To ciekawe, bo synchronizacja w materiale HD jest dobra, a w SD pojawia się niewielki, lecz zauważalny „rozjazd” obrazu z dźwiękiem. Możliwości funkcji nagrywania w Fergusonie są, niestety, jedynie podstawowe. Nie ma przydatnej opcji zapisu z przesunięciem czasowym, nie można również oglądać materiału wideo z dysku, na którym zapisywana jest audycja. Zachowany plik może otrzymać nową nazwę, można też go skasować. Inne funkcje dekodera oceniamy dobrze. Sygnał wideo może być przesyłany do telewizora złączem HDMI, a rozdzielczość na wyjściu można zwiększyć do trybu 1080i. Oprogramowanie dekodera pozwala na wybór jednej z przygotowanych list programów odpowiadających układowi programów w dekoderach Cyfry+ czy Cyfrowego Polsatu. Za pośrednictwem portu USB można też spróbować wgrać własne listy programowe, lecz warto się wcześniej dowiedzieć, czy są sprawdzone (tu pomogą opinie internautów) i nie sprawią Fergusonowi problemów, które mogą się zakończyć w serwisie. Jakość obrazu i dźwięku jest bardzo dobra. Podobały nam się głęboka czerń i soczyste zróżnicowane kolory. Kontrastowość obrazu także zadowala. Plusem jest szybkie przełączanie kanałów.

Informacje Telstar

tel. 0610 8220511

http://www.telstar.com.pl

Cena 1100 zł