Supergratisy

Mierzenie szybkości procesora, katalogowanie filmów, prowadzenie telekonferencji, szyfrowanie poufnych danych, czy projektowanie grafiki 3-D. Te i wiele innych dziedzin obejmuje swoim zasięgiem oprogramowanie freeware oraz open source.


Mierzenie szybkości procesora, katalogowanie filmów, prowadzenie telekonferencji, szyfrowanie poufnych danych, czy projektowanie grafiki 3-D. Te i wiele innych dziedzin obejmuje swoim zasięgiem oprogramowanie freeware oraz open source.

Potencjał bezpłatnego oprogramowania wydaje się nie mieć granic. Co chwilę Internet zasypywany jest informacjami o nowych aplikacjach freeware oraz open source. Niektóre z nich stają się narzędziami wykorzystywanymi w codziennej pracy, zaś inne tylko przy specjalnych okazjach. W poniższym zestawieniu znajdziesz dla siebie coś na obie okoliczności.

CPU Speed Professional 3.0.2.2 (FR)

Supergratisy

CPU Speed Professional wyciska z procesora siódme poty i prezentuje aktualną prędkość na specjalnym wskaźniku

Zawsze byłeś ciekaw z jaką prędkością pracuje procesor wewnątrz twojego komputera? Teraz będziesz mógł to sprawdzić za pomocą specjalnego analizatora, podobnego do tych, które pozwalają zmierzyć szybkość połączenia z Internetem. Interfejs graficzny CPU Speed Professional wygląda bardzo profesjonalnie i zapewnia kompleksową, 4-stopniową analizę prędkości jednostki obliczeniowej. W tym celu wykorzystywany jest specjalny zestaw algorytmów.

Osobna karta panelu kontrolnego CPU Speed Professional pozwala zobaczyć więcej szczegółów dotyczących procesora. Co ciekawe, wyniki analizy prędkości procesora swojego komputera możesz porównać z wynikami innych użytkowników programu. Zostanie wyświetlona mapa całego świata, ze wskazaniem lokalizacji, w których zanotowano rekordowe wyniki. Znajdziesz tam również ranking krajów z najwyższym współczynnikiem prędkości.

Informacjehttp://www.cpuspeedpro.com

FreeOTFE 4.00 (OS)

Supergratisy

Za pomocą programu FreeOTFE zostały właśnie utworzone dwa wirtualne, bezpieczne dyski na dane

Zapewnienie odpowiedniej prywatności poufnych danych zapisanych na twardym dysku wcale nie jest takie proste. Nie wystarczy zapisać ich w katalogu o nic nie mówiącej nazwie. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie do szyfrowania danych, które skutecznie zabezpieczy cenne zasoby. Przykładem takiej aplikacji może być FreeOTFE. Pozwala ona na budowanie wirtualnych dysków, na których wszystkie zapisywane pliki są szyfrowane.

Do dyspozycji użytkownika oddano wygodny kreator, który pozwala łatwo tworzyć nowe, wirtualne dyski. Mogą one zawierać pojedyncze pliki, katalogi, a nawet całą partycję. FreeOTFE obsługuje najpopularniejsze algorytmy szyfrowania: AES (256-bitowy), Twofish (256-bitowy), Blowfish (448-bitowy) oraz Serpent (256-bitowy). Program nie wymaga instalacji w systemie operacyjnym, dzięki czemu może być uruchamiany bezpośrednio z pamięci klucza USB.

Więcej informacji http://www.freeotfe.org

Griffith 0.9.7.1 (OS)

Supergratisy

Kreator tworzenia nowe filmu w bibliotece mediów programu Griffith. Można skorzystać z internetowej bazy danych IMDB

Posiadacze filmowych kolekcji zapewne zdają sobie sprawę z tego jak trudno zarządzać nimi bez odpowiedniego oprogramowania. Zapisywanie wszystkich informacji związanych z wypożyczeniami oraz aktualizacją zbioru zabiera cenny czas. Jeśli twoja kolekcja płyt zaczyna się rozrastać, w jej uporządkowaniu pomoże ci aplikacja Griffith. Proces dodawania nowych filmów wspomaga wbudowany kreator. Podczas redagowania informacji można część z nich pobrać z internetowych baz danych, takich jak IMDB. Na liście źródeł znalazło się również wiele serwisów w innych wersjach językowych, w tym kilka polskich witryn (między innymi Stopklatka oraz Filmweb).

Bardziej zaawansowanych użytkowników ucieszy zapewne możliwość podłączenia Griffitha do systemów bazodanowych, takich jak MySQL, PostgreSQL, czy używany domyślnie SQLite3. Kompletną bibliotekę filmów można wyeksportować do pliku CSV, PDF, XML lub HTML. Szerokie możliwości w zakresie sortowania zgromadzonych filmów pozwolą ci szybko odnaleźć pożądane tytuły.

Informacjehttp://www.griffith.cc

HWiNFO32 2.20 (FR)

Supergratisy

HWiNFO32 to gratka dla entuzjastów grzebania pod maską komputerów, testowania i sprawdzania informacji o sprzęcie

Wśród naszych czytelników nie brakuje maniaków sprzętu pasjonujących się tym, co znajduje się pod obudową ich komputerów. Z myślą o nich proponujemy zaawansowane narzędzie do analizy poszczególnych komponentów peceta. HWiNFO32 dostarcza szczegółowych informacji o takich elementach, jak procesor, karta graficzna, twarde dyski, czy podłączone urządzenia peryferyjne. Główny ekran podzielono na dwie części. Po lewej stronie widnieje lista kategorii, zaś po prawej rozwinięcie aktualnie wybranej.

Dodatkowo HWiNFO32 może również służyć, jako narzędzie do testowania komputera. Zostało wyposażone w szereg benchmarków sprawdzających wydajność poszczególnych komponentów i porównując ją z wynikami innych maszyn. Przyda się również zapewne sekcja zawierająca odczyty z różnych sensorów, takich jak czujnik temperatury procesora, temperatury wewnątrz obudowy, czy prędkości obrotowej wiatraczka chłodzącego główną jednostkę obliczeniową.

Informacje http://www.hwinfo.com

K-3D 0.7.7.0 (OS)

Supergratisy

Pakiet dostępnych funkcji oraz prostota obsługi to najważniejsze zalety edytora K-3D

Projektowanie grafiki 3D od niedawna przestało być kojarzone wyłącznie z kosztownym i skomplikowanym w obsłudze oprogramowaniem komercyjnym. Dzięki takim aplikacjom, jak K-3D trójwymiarowy świat staję się bardziej dostępny. Program może się pochwalić pokaźnym pakietem funkcji w zakresie modelowania, animowania oraz renderingu.

K-3D oferuje proceduralne modelowanie oraz animowanie obiektów. W stawianiu pierwszy kroków pomogą ci interaktywne przewodniki. Nie musisz się martwić jeśli na początku nie będzie wychodziło - liczba operacji Undo oraz Redo jest praktycznie nieograniczona. Na pochwałę zasługuje również duża liczba trybów podglądu oraz ustawiania kamer, a także bogata biblioteka gotowych obiektów, materiałów oraz tekstur w 16-bitowej palecie kolorów. W zakresie renderingu K-3D obsługuje wiele silników renderujących (Aqsis, Pixie, BMRT, PRman, 3Delight, Render Dot C).

Informacjehttp://www.k-3d.org/wiki/Main_Page

Stick 2.8.0.66 (FR)

Supergratisy

Centrum sterowania Stick. Tutaj definiujesz zasady, według których będą wyświetlane poszczególne okna

Szybki sposób na dostęp do narzędzi często wykorzystywanych w codziennej pracy zazwyczaj wiąże się z uruchomieniem dużej liczby programów, których okna okupują stale pulpit lub pasek systemowy. Jest jednak lepszy sposób, który proponują autorzy aplikacji o nazwie Stick. Ich pomysł polega na umieszczeniu na pulpicie niewielkich, chowanych okien, które nie zajmują miejsca. Dostępne są one przez cały czas pod postacią miniaturowych pasków na brzegu ekranu.

W zestawie funkcji Stick znajdziesz między innymi kalkulator, kalendarz, czytnik kanałów informacyjnych RSS, notatki oraz szybkie uruchamianie programów. Zachowanie każdego z okien możesz oczywiście dostosować do swoich potrzeb. Dodatkowo możesz im przyporządkować wygodne skróty klawiaturowe, które będą aktywowały poszczególne okna.

Informacje http://www.iwonderdesigns.com/?s=stick

TeamTalk 3.5.1 (FR)

Supergratisy

TeamTalk w akcji. Zostały utworzone dwa kanały tematyczne i właśnie trwa telekonferencja

Jeśli musisz szybko przedyskutować różne kwestie z twoimi współpracownikami znajdującymi się w różnych miejscach, nie ma na to lepszego sposobu, niż telekonferencja. Dzięki takim programom, jak TeamTalk zorganizowanie tego zajmie ci dosłownie chwilę. Ilość osób uczestniczących w telekonferencji jest ograniczona wyłącznie przepustowością posiadanego przez ciebie łącza internetowego. Dla każdego z nich przeznaczone jest osobne pasmo (560 - 5850 bajtów/s). Również wszyscy mogą sami wybrać jakość głosu.

TeamTalk pozwala na obsługę transmisji głosu z częstotliwością 8, 16 oraz 32 kHz. Gospodarz telekonferencji może tworzyć kanały tematyczne, w których użytkownicy wymieniają się między sobą plikami. Dzięki wsparciu dla systemu znaków Unicode program jest dostosowany do różnych wersji językowych. W skład TeamTalk wchodzi klient oraz serwer do zarządzania telekonferencjami.

Informacje http://www.bearware.dk/software.php?pageid=teamtalk