Superkarty w supercenach


Creative Blaster 5 GeForce FX5900 Ultra

Demon prędkości, który mając ogromny układ chłodzenia, zajmuje dwa gniazda na karty rozszerzeń.

Karta Creative'a to produkt bezpośrednio wykonany przez NVIDIĘ - świadczą o tym nawet emblematy producenta procesora, umieszczone na zielonym laminacie. Jest znacznie cięższa niż modele FX5900 (bez Ultra). Zajmuje też dużo miejsca w obudowie, ponieważ wentylator zintegrowany z radiatorem jest bardzo wysoki. Umieszczenie karty PCI obok zajętego przez kartę graficzną gniazda AGP nie będzie więc możliwe. Projekt układu chłodzenia jest bardzo nietypowy: pamięci przykryto radiatorem z głębokimi wyżłobieniami.

Radiatory x 3

Superkarty w supercenach

Creative Blaster 5 GeForce FX5900 Ultra

Procesor ma własny, oddzielny układ chłodzenia. Pojedynczy wentylator wydmuchuje powietrze pomiędzy silnie wyżłobionymi blaszkami radiatora. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że powietrze przepływa także przez radiatory pamięci, co dodatkowo poprawia ich chłodzenie. Na spodzie karty znajdziemy kolejny radiator, tym razem bez wentylatora. Zajmuje on blisko połowę powierzchni laminatu. Instalując kartę, należy pamiętać o dobrym zasilaczu w obudowie. Podczas testów mieliśmy problemy, podłączając kartę do zasilacza 250-watowego. System potrafił się samoczynnie zrestartować, komputer nie pracował stabilnie. Zaradziła temu dopiero wymiana zasilacza na 300-watowy. Mocno zawiedliśmy się na pakiecie oprogramowania dodawanego do modelu Creative'a. Oprócz sterowników zawiera on tylko płytę z grą "Gunmetal". W porównaniu z 10 krążkami dodawanymi do kart MSI, z których przynajmniej cztery to nowe, atrakcyjne gry, zestaw Blastera prezentuje się miernie.

Informacje

Creative Labs, tel. (22) 8530266

http://www.creative.pl

Cena 2600 zł

Prolink PixelView GeForce FX5900

Opakowanie karty Prolinka przypomina bardziej grubą encyklopedię niż produkt komputerowy.

Superkarty w supercenach

Prolink PixelView GeForce FX5900

Kartę zapakowano w obity materiałem i zamykany na zatrzaski futerał. W środku pudła już tak efektownie nie jest, lecz naszą uwagę zwraca od razu sama karta z efektownymi płomieniami widniejącymi na naklejce układu chłodzenia. "Chłodziarka" nie jest wysoka i bez trudu można umieścić kartę PCI w slocie obok portu AGP. W dodatku powietrze odprowadzane z procesora i pamięci jest wydmuchiwane do tyłu obudowy, jeśli w tym miejscu zamontowany jest wentylator, to dobrą cyrkulację powietrza mamy praktycznie zapewnioną. Radiator Prolinka został wykonany z cienkich blaszek miedzi. Są bardzo precyzyjnie wygładzone i połączone w jednej obudowie z niewielkim wentylatorem. Spód karty jest pozbawiony elementów poprawiających odprowadzanie ciepła. Nie ma na nim nawet pamięci, które w modelach FX5900 są ciekawie rozmieszczone - na planie półksiężyca - wokół procesora.

W pełnej opcji

Prolink nie poszedł w ślady Creative'a, jeśli chodzi o dodatkowe oprogramowanie użytkowe i rozrywkowe. Kartę wyposażono w wejścia S-Video i kompozytowe (pozwalają na przechwytywanie obrazu ze źródeł zewnętrznych), więc producent dodał kilka programów do obróbki materiału filmowego. Jest np. PowerDirector 2.5 ME, odtwarzacz DVD WinDVD4. Z gier otrzymujemy wyścigi samochodowe "Le Mans 24 Hours", "V-Rally 2 Expert Edition" oraz dwa krążki wersji demonstracyjnych gier Infogames. Prolink jest oczywiście nieco wolniejszy od modelu Creative'a, są to jednak różnice niewielkie, które - naszym zdaniem - nie rekompensują zdecydowanie wyższej ceny Ultry.

Informacje

Action, tel. (22) 3321600

http://www.action.pl

Cena 2205 zł