Superkarty w supercenach

Kartę graficzną w cenie średniej klasy peceta trudno sprzedać. Monstra graficzne znajdują jednak nabywców, najczęściej graczy szukających bezkompromisowych rozwiązań. Przetestowaliśmy cztery zaawansowane konstrukcyjnie modele z procesorami GeForce FX5900 i FX5900 Ultra.


Kartę graficzną w cenie średniej klasy peceta trudno sprzedać. Monstra graficzne znajdują jednak nabywców, najczęściej graczy szukających bezkompromisowych rozwiązań. Przetestowaliśmy cztery zaawansowane konstrukcyjnie modele z procesorami GeForce FX5900 i FX5900 Ultra.

Dominacja kart ATI nad produktami NVIDII była w ostatnich latach wyraźna. Nie chodzi o udział w rynku, bo pod tym względem NVIDIA wciąż wyraźnie prowadzi. Myślimy o technologicznym zaawansowaniu kart oraz przede wszystkim ich tzw. opłacalności, czyli stosunku wydajności do ceny. Radeon 9700 Pro przez wiele miesięcy nie znalazł godnego konkurenta. Słynny "odkurzacz" NVIDII, zapowiadający się na supermocarza model FX5800 Ultra nie spełnił oczekiwań graczy, a także samego producenta. Firma poniosła straty, bo musiała samodzielnie produkować skomplikowane karty. Popyt na ten model również był mizerny. Pomijając niezbyt rewelacyjną wydajność, klienci nie mogli znieść hałasu, jaki wytwarzał układ chłodzenia sztandarowego modelu NVIDII.

NVIDIA opracowała nowocześniejszy procesor, który okazał się dużo bardziej udany.

Szybcy i cisi

Okazało się, że jednak można skonstruować superszybką kartę graficzną wyposażoną w tanie pamięci DDR (FX5800 Ultra miał drogie i trudno dostępne układy DDR-II) oraz układ chłodzenia pracujący naprawdę cicho. Niestety, ceny najlepszych modeli nadal utrzymują się na abstrakcyjnie wysokim poziomie. Na karty te stać jedynie krezusów lub maniaków, gotowych na różne wyrzeczenia, byle kupić najszybszą kartę. Model NVIDII ma na rynku groźnego konkurenta w postaci ATI Radeon 9800 PRO. Jest to nieco podrasowany, dobrze znany Radeon 9700 PRO, w którym zmieniono nieco taktowanie procesora i pamięci oraz zoptymalizowano algorytmy odpowiedzialne za wygładzanie krawędzi obiektów graficznych. Skutek to znacznie szybsza praca w wysokiej rozdzielczości i zaawansowanych trybach filtrowania obrazu.

Szerszym strumieniem

Dlaczego FX5900 jest szybszy od modelu FX5800 Ultra, mimo że jego częstotliwość taktowania jest niższa? Ponieważ 128-bitową dotychczas szynę pamięci poszerzono do 256 bitów. Procesor jest teraz wykonywany w technologii 0,13 mikrona. Podobnie było już w przypadku modelu FX5800 Ultra, z tym, że wtedy NVIDIA miała duże problemy z produkcją układów w nowoczesnym procesie. Procesory w tej technologii niełatwo produkować, dlatego dla NVIDII wytwarza je nowy partner - IBM, a nie jak do tej pory tajwańskie TSMC. Nowy wymiar technologiczny przynosi wymierne korzyści, jeśli chodzi o jeden z najważniejszych aspektów: FX5900 wydziela mniej ciepła niż FX5800 Ultra, co jak już wspomniano, pozwala na uzyskanie cichych i zarazem szybkich kart.

Szybciej znaczy wolniej

Superkarty w supercenach

Parametry techniczne i wyniki testów

To jest możliwe, jak pokazują wyniki testów modeli FX5800 Ultra i FX5900/5900 Ultra. Procesor i pamięć pierwszego układu są taktowane z częstotliwością 500/1000 MHz! FX5900 pracuje z niższymi wartościami 400/850, a Ultra 450/850 MHz. Oba modele 5900 są szybsze od FX5800 Ultra właśnie ze względu na szerszą szynę pamięci.

Liftingowi poddano też silnik CineFX, który otrzymał symbol 2.0. Firma udoskonaliła algorytmy poprawy jakości obrazu, dodała funkcję UltraShadow, która ma zwiększyć wydajność karty podczas generowania efektów cieniowania. Będzie ona przydatna w najnowszych grach, na razie jej działanie można docenić, głównie uruchamiając specjalne wersje demo. Podobnie jak w FX5800 Ultra, także i nowy produkt NVIDII pracuje w dwóch trybach - 2D i 3D. Jeśli system nie przetwarza grafiki trójwymiarowej to karta automatycznie dobiera niższą częstotliwość taktowania (300 MHz dla rdzenia, taktowanie pamięci pozostaje bez zmian) i wentylatory przestawiają się w tryb cichej pracy. Po uruchomieniu dowolnej aplikacji 3D częstotliwość taktowania wraca do maksymalnego poziomu.

Wymyślne konstrukcje

Tego jeszcze w naszych testach nie było. Kartę MSI wyposażono w dwa układy chłodzenia, umieszczone po obu stronach laminatu. Warstwę "wierzchnią" pokryto wielkim miedzianym, półkolistym radiatorem. Na spodzie laminatu zamontowano niewielki, okrągły układ chłodzenia. Większość producentów stosuje co najmniej dwa niewielkie wentylatory zamiast jednego, który wytwarzałby duży hałas. Niektórzy, np. Albatron (jego karty nie ma na razie na polskim rynku), instalują na kartach nawet trzy wentylatory.

Wydajność

Wydajność kart praktycznie w dowolnym trybie pracy (można ustawić antyaliasing nawet na 8x) całkowicie zadowala. Ta karta jest doskonale przygotowana do obsługi najnowszych gier. Prawdopodobnie dopiero one pozwolą na pokazanie pełni możliwości procesora graficznego NVIDII i przede wszystkim silnika CineFX 2.0. Obecnie nie ma gier ani benchmarków, które sprawiłyby trudności którejkolwiek z kart FX5900/Ultra. Nawet bardzo wymagający benchmark, taki jak 3DMark2003, pracuje płynnie, podczas gdy na większości innych kart stosunkowo wysoko plasowanych w hierarchii wydajności widać kłopoty z wydajnością, przejawiające się w postaci chwilowych szarpnięć obrazu. Wyniki testów FX5900 oraz Radeona 9800 Pro nie wykazują istotnych różnic. Oba produkty pracują z podobną wydajnością (różnice sięgają 3-5 procent i w zależności od programu testowego raz wygrywa NVIDIA, a raz ATI). Karty ATI mają tę przewagę, że będąc dłużej na rynku, zdążyły nieco potanieć. Są o około 300 zł tańsze niż modele z procesorami NVIDII.