Superkomputer IBM nadal najszybszy

Roadrunner zatrzymał koronę najszybszego superkomputera na świecie. Dzieło firmy IBM odparło atak systemu Cray XT5, zwanego Jaguarem.

Komputer IBM pozostanie na szczycie listy Top 500, czyli zestawienia najszybszych superkomputerów na świecie. Trzeba przyznać, że jego największy rywal, czyli Jaguar, czaił się blisko. Roadrunner z mocą 1,105 petaflopsa uplasował się na pierwszej pozycji, podczas gdy Jaguar wykazał się mocą 1,059 petaflopsa. Superkomputer Cray był jedynym, który oprócz "Pędziwiatra" przekroczył barierę biliarda operacji zmiennoprzecinkowych wykonywanych w ciągu jednej sekundy. Oba systemy znajdują się w państwowych laboratoriach Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych.

IBM jest liderem pod względem mocy wszystkich swoich superkomputerów umieszczonych na liście Top 500, natomiast HP prowadzi pod względem ich liczby (209 superkomputerów, w porównaniu do 183 IBM'a). Powody do zadowolenia powinien mieć także Intel, ponieważ aż 379 systemów (75,8%) na liście, korzysta z procesorów tego producenta.