Superkomputer i przeterminowane rakiety

Zgodnie z doniesieniami portalu New Scientist, właśnie uruchomiono najbardziej złożony obliczeniowo program jaki kiedykolwiek stworzono. Posłuży on do symulacji zachowania cząsteczek w głowicach starzejących się i składowanych dłużej niż przewidywano pocisków atomowych.

Aplikacja o nazwie Qbox będzie uruchomiona na najpotężniejszym na świecie superkomputerze Blue Gene/L w Lawrence Livermore National Laboratory.

Programiści z Laboratorium i IBM zoptymalizowali ją, by lepiej wykorzystywała możliwości procesorów w maszynie - jej celem jest pokazać zachowanie tysiąca atomów molibdenu znajdujących się wewnątrz głowic atomowych.

Co ciekawe, zastosowane równania opierają się na mechanice kwantowej. Przeprowadzane do tej pory symulacje wykorzystywały albo równania klasyczne (patrz: "Superkomputer symuluje 50 ns z życia wirusa"), albo pozwalały na zobrazowanie zachowania tylko niewielkiej grupy cząsteczek (dotychczasowy rekord wynosił 50 atomów).

Jak mówi jeden z członków ekipy badawczej, optymalizacje pozwoliły na czterokrotne przyspieszenie wykonywanych operacji. Qboxowe obliczenia wykonywane są z wydajnością 207,3 teraflopa na sekundę.