"Superkomputer osobisty"

Do sprzedaży trafił nowy produkt wykorzystujący procesory graficzne Nvidii - "Osobisty Superkomputer Tesla". Zamknięty w obudowie o wielkości typowej stacji roboczej komputer ma oferować moc obliczeniową równą mocy klastra, a przy tym kosztować 100 razy mniej.

Maszyna wykorzystuje procesory graficzne Nvidia Tesla C1060, współpracujące z procesorem głównym do przeprowadzania złożonych obliczeń na potrzeby medycyny czy bada geologicznych. Bazowa specyfikacja superkomputera zakłada, że w każdej z takich stacji znajdą się 3 lub 4 procesory Nvidia Tesla. Obecnie najbardziej rozpowszechnione płyty główne obsługujące 4 GPU to Foxconn Destroyer 780a i MSI K9A2 Platinum. Nvidia zapowiada ścisłą współpracę z dostawcami płyt głównych nad zwiększeniem liczby modeli płyt obsługujących do 4 kart graficznych.

"Superkomputer osobisty"

Dystrybucją "osobistego superpeceta" zajmą się partnerzy Nvidii - producenci komputerów, dostawcy rozwiązań HP, i producenci OEM na całym świecie. Wiadomo już, że maszyny znajdą się w ofercie takich firm jak Asus, Dell czy Lenovo. Dell będzie oferował m.in. modele Precision R5400 i T7400, Lenovo zaproponuje swoją stację roboczą ThinkStation w nowej konfiguracji, uwzględniającej układ Tesla C1060.

Jak poinformowano nas w agencji reprezentującej Nvidię w Polsce, w naszym kraju dystrybucją "osobistego superkomputera" ma zająć się spółka Servodata. Firma potwierdziła, że ma zamiar wprowadzić do oferty specjalizowane zestawy oparte na komponentach z serii Tesla. "Na razie jesteśmy w fazie testów konfiguracji.

Ceny powinny pojawić sie w grudniu. Oczywiście, w bieżącej sprzedaży mamy produkty Nvidia Tesla służące do budowy "Superkomputera Osobistego Tesla" - powiedział nam przedstawiciel Servodata, Tomasz Pyda.

Więcej informacji: Nvidia