Superkomputer pokazuje czy noszenie maseczek ma sens

Koronawirus szaleje, ale mimo to nie wszyscy są przekonani do noszenia maseczek ochronnych. Jak jest w rzeczywistości postanowili sprawdzić japońscy naukowcy przy pomocy superkomputera Fugaku.

superkomputer

Koronawirus kontratakuje, o tym wiemy już wszyscy. W ostatnich tygodniach możemy obserwować gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19. W związku z tym powróciła również konieczność noszenia maseczek wszędzie poza miejscem zamieszkania.

Nowe restrykcje nie wszystkim się jednak podobają. Wiele osób tzw. „antymaseczkowców” nie zamierza przestrzegać nowych zasad i zasłaniać ust oraz nosa wychodząc z domu.

Zobacz również:

  • Jaki pulsoksymetr kupić - najlepsze modele
  • Koniec z maseczkami! Minister zdrowia ogłosił od kiedy zmiany obostrzeń
  • Ogłoszono koniec pandemii COVID-19. Ale nie taki, jak myślisz

Najczęstszym argumentem osób przeciwnych noszeniu maseczek jest, ich zdaniem, brak skuteczności tej metody w ograniczeniu rozprzestrzeniania koronawirusa.

Superkomputer na pomoc w walce z COVID-19

Japońscy naukowcy z Państwowego Instytutu Riken wykorzystali superkomputer Fugaku (noszący miano najszybszego na świecie) do sprawdzenia - jak cząsteczki koronawirusa zachowują się w codziennych sytuacjach. Testom poddana została również skuteczności maseczek ochronnych.

Zespół badawczy pod przewodnictwem Makoto Tsubokura testom poddał trzy rodzaje maseczek – z poliestru, bawełny oraz włókniny. Te ostatnie blokowały prawie wszystkie kropelki wydzielane podczas kaszlu. Co więcej, wykazano, że wszystkie trzy typy maseczek ograniczyły rozpylanie cząsteczek wirusa o co najmniej około 80%.

superkomputer

Fugaku to najszybszy superkomputer na świecie

W kolejnej symulacji sprawdzono jak radzą sobie tak zwane przyłbice. Okazało się, że te nie radzą sobie tak dobrze jak maseczki z blokowaniem cząsteczek wirusa. Spowodowane jest to między innymi pół-otwartą budową przyłbic.

Makoto Tsubokura lider zespołu badawczego z Riken stwierdził, że: "Najbardziej niebezpieczne jest nie nosić maski, tylko dlatego, że np. jest gorąco. Ważne jest, aby nosić maski, nawet te mniej efektywne".

Jak widać, zdaniem naukowców i superkomputera Fugaku, maseczki spełniają swoją rolę i w znaczący sposób ograniczają rozprzestrzenianie się COVID-19.

Zobacz również: Covid-19 - wspaniały czas dla oszustów w sieci